• facebook
 • rss
 • Pasja pana Rogera

  Andrzej Capiga

  dodane 03.03.2016 17:48

  Krzyże Świętego Damiana powstają w pracowni w Stalowej Woli.

  Roger Chruściel z żoną Anną są bardzo ściśle związani z klasztorem braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie. Należą tam do wielu wspólnot.

  Roger Chruściel, z zawodu stolarz, krzyże Świętego Damiana zaczął robić przez przypadek. Dostał jeden w prezencie od znajomego kapucyna i bardzo mu się spodobał.

  Pierwszy zrobił dla siostry, na prezencie. Jak pan Roger je robi? - Wysokiej jakości offsetowy nadruk na foliowanym papierze naklejam na deskę. Do tego dochodzą ozdoby i wykończenia. Plus pasja, jaką w tę pracę wkładam - wyjaśnia artysta.

  Oryginalny, prawie dwumetrowej wysokości, krzyż Świętego Damiana został wykonany około 1100 r. i obecnie jest przechowywany w bazylice św. Klary w Asyżu we Włoszech.

  - W 1206 r. św. Franciszek, mijając kościółek znany jako San Damiano, usłyszał głos mówiący do niego, aby wszedł do środka i pomodlił się. Wszedł więc i klęknął przed krzyżem. Podczas wpatrywania się w krzyż, św. Franciszek ujrzał poruszające się wargi Jezusa i usłyszał słowa: „ Franciszku idź i odbuduj mój dom, który, jak widzisz, popada w ruinę” - opowiada pani Ania, żona Rogera.

  Jest wierną kopią tego we Włoszech   Krzyże Damiana
  Jest wierną kopią tego we Włoszech
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Anna i Roger Chruścielowie wraz z dziećmi byli w Asyżu i przed krzyżem Świętego Damiana zawierzyli swoją rodzinę oraz swoją firmę opiece św. Franciszka i św. Klary.

  Krzyże, które wykonuje pan Roger są różnej wielkości: od 15 centymetrów do nawet jednego metra wysokości. Najwięcej ich trafia do kościołów, kaplic, ale sporo również do prywatnych domów.

  Krzyże zamawiają braci kapucyni, postulanci, młodzi ludzi z franciszkańskich wspólnot oraz parafianie.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół