• facebook
 • rss
 • Spotkanie z przytupem

  Andrzej Capiga

  dodane 01.03.2016 19:42

  Mazowsze i Śląsk uświetnią 60-lecie Lasowiaków.

  „Szanujmy wspomnienia”  to cykl spotkań poświęconych historii Stalowej Woli i życiu jej mieszkańców. Organizuje je Muzeum Regionalne.

  - Celem spotkań jest gromadzenie materiałów oraz fotografii umożliwiających opowiedzenie dziejów naszego miasta, poprzez przypomnienie losów ludzi, którzy je budowali i wywierali wpływ na jego rozwój. Po okresie pionierskim przyszedł czas na wspomnienia osób przybyłych do Stalowej Woli w latach 40. i 50. oraz tych, którzy w tych latach wpływali na kształt miasta i budowali jego tradycje - wyjaśnia Marek Wiatrowicz, pracownik MR w Stalowej Woli.

  W związku z 60. rocznicą powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” dzisiejsze spotkanie w sali im. Norblina w hotelu "Hutnik" poświęcone było początkom ruchu artystycznego w mieście. 

  Eliza Turska-Englert wstąpiła do „Lasowiaków” w 1952 r. i występowała w nim przez kolejne dziesięć lat.

  - Bardzo dużo pamiętam z tego okresu. Pamiętam na przykład, że zaczynaliśmy pracę z Bieniasem. Potem byli Jarzyna i Szopa. Jeździliśmy głównie po kraju. Za granicę, to tylko do Lwowa w 1958 roku - wspomina pani Eliza.

  Marek Wiatrowicz przypomniał historię artystycznego życia w mieście   Szanujmy wspomnienia
  Marek Wiatrowicz przypomniał historię artystycznego życia w mieście
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Dom kultury był jednym miejscem, gdzie można było wspaniale spędzić czas, pokazać co się umie i oczywiście czegoś się nauczyć. To było fantastyczne przeżycie - dodaje Krystyna Gutwin.

  Marek Zaremba, który od wielu lat prowadzi ZPiT „Lasowiacy”, zapowiedział wspaniały koncert jubileuszowy we wrześniu, w którym udział potwierdziły „Mazowsze” i „Śląsk”. Zjawią się też porozrzucani po całym świecie byli członkowie zespołu.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół