Byli niczym młode wilki, na które zorganizowano obławę, jak śpiewał w swej słynnej piosence Jacek Kaczmarski.
W Tarnobrzegu po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”.
Organizatorem i inicjatorem tarnobrzeskiej edycji imprezy, która w wielu miastach odbyła się już po raz czwarty, było Gimnazjum Katolickie im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.
– Uczestnicy mieli do pokonania 1963 m – informuje Piotr Malik, dyrektor gimnazjum i jednocześnie koordynator biegu. – Zapewne może się ta długość wydać nieco zaskakująca, ale w ten sposób chcemy, tak jak w całej Polsce, w symboliczny sposób oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. A 1963 m oznacza rok, w którym zginął ostatni „Wyklęty” – Józef Franczak ps. Lalek.
Trasa została tak zaplanowana, by na jej szlaku znalazły się miejsca ważne dla historii Tarnobrzega, a jednocześnie związane z działalnością niepodległościową, m.in.: pomnik mjr. Hieronima Dekutowskiego, Cmentarz Wojenny, pomnik Władysława Jasińskiego i „Jędrusiów”.
– Z uwagi na różny wiek i kondycję uczestników, mamy bowiem obok osób starszych również dzieci, uznaliśmy, że nasza impreza nie będzie typowym biegiem, a raczej marszo-biegiem – mówi Piotr Malik. – Postanowiliśmy również wzbogacić go o dodatkowe elementy, takie jak prelekcje, programy patriotyczno-artystyczne.
Bieg rozpoczęła Msza św., odprawiona w kaplicy Gimnazjum Katolickiego przez o. Andrzeja Bielata OP, a zakończyło ognisko patriotyzmu na placu szkolnym, gdzie czekała gorąca herbata oraz grochówka. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe medale oraz specjalne podziękowania. W pierwszej tarnobrzeskiej edycji „Tropem Wilczym” wzięło udział ok. 150 osób.
Tak jak w całym kraju, podczas akcji wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na pomnik Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu. Idea budowy monumentu zrodziła się pod koniec ubiegłego roku. W latach 1932-1933 w ramach zaplanowanej przez władze stalinowskie akcji wywołania głodu w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej zmarło z niedożywienia kilka milionów ludzi, w tym, jak się szacuje, ok. 80 tys. Polaków.
Pomysłodawcą, by w aktywnej formie uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego, jest Fundacja Wolność i Demokracja. Jej członkowie zainspirowani wierszem Zbigniewa Herberta „Wilki”, postanowili nazwać całą akcję „Tropem Wilczym”. Przedsięwzięcie zainicjowane w 2013 r. wraz z każdą edycją przyciąga coraz większą liczbę uczestników. W ubiegłym roku w 81 miastach pobiegło 20 tys. osób, w tym także poza granicami Polski. Dzisiaj biegacze wyszli w ponad 100 miejscowościach oraz kilku ośrodkach zagranicznych m.in.: Wilnie, Grodnie, Żytomierzu, Berlinie, Londynie, Chicago oraz Nowym Jorku.
Bieg organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przypadającego 1 marca, ustanowionego jako święto państwowe ustawą z 3 lutego 2011 r.