• facebook
 • rss
 • Naukowy Zawrót Głowy

  Andrzej Capiga

  dodane 15.02.2016 15:03

  Budują i programują skomplikowane pojazdy i roboty.

  Naukowy Zawrót Głowy (NZG) to firma edukacyjna, którą dwa lata temu stworzyli Piotr Jaźwiński i Monika Pączek. – Naszym celem jest nauka dzieci poprzez zabawę, głównie klockami Lego. Są to również rozmaite inne pomysły, jak na przykład pokazy fizyczne i chemiczne – mówi Monika Pączek.

  Naukowy Zawrót Głowy zajmuje się dziećmi w wieku już od dwóch lat. Swoje zajęcia ekipa NZG przeprowadza najczęściej  w szkołach i bibliotekach. Działa w Rzeszowie, Stalowej Woli i okolicznych miejscowościach. – Nasz program, jeżeli chodzi o nauczanie dzieci przy użyciu klocków lego, jest naprawdę bardzo innowacyjny. Naszym motywem przewodnim jest powiedzenie, iż jeden klocek to klocek, a dwa to już edukacja – dodaje pani Monika.

  Dwuletnia praca dała w tym roku czteroosobowej reprezentacji Naukowego Zawrotu Głowy wspaniały sukces – zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie First Lego League. Zwyciężyli w kategorii „Praca zespołowa”. Uczestnikami konkursu były najlepsze drużyny z Polski oraz Rumunii. W kategorii „Robot game” awansowali zaś do półfinałów.

  - Drużyna ze Stalowej Woli skonstruowała i zaprogramowała robota do wykonywania zadań na specjalnie przygotowanej planszy, gdzie do pokonania był tor przeszkód. Robotem należało zezłomować auto, wyczyścić plażę ze śmieci lub posegregować odpady – wyjaśniła Monika Pączek.

  W składzie zwycięskiej drużyny byli: Agnieszka Dąbek, Jakub Kołodziejczyk, Bartłomiej Galek oraz Łukasz Koszałka.

  – Klocki Lego zaczęłam składać już w przedszkolu. Wolałam to niż zabawę lalkami. W trzeciej klasie szkoły podstawowej zainteresowałam się zajęciami prowadzonymi przez Naukowy Zawrót Głowy. Naprawdę mi się to podoba. Z chłopcami też mi się bardzo dobrze pracuje. Mamy podobne poczucie humoru – wyznała Agnieszka Dąbek, uczennica piątej klasy.

  Obecnie Drużyna Naukowego Zawrotu Głowy przygotowuje się do kolejnego konkursu, który zostanie przeprowadzony w maju i czerwcu na UJ w Krakowie. Jego tematyką jest reakcja łańcuchowa.

  Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 28 luty br.).

   

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: MBP, STALOWA WOLA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół