• facebook
 • rss
 • Żegnajcie bale

  Andrzej Capiga

  dodane 09.02.2016 15:27

  Parada przebierańców to nieodłączna część radomyskich zapustów.

  Jej uczestnicy, przebrani w kolorowe stroje i maski, obchodzą w niemej procesji całą miejscowość. Przebierańcy, zwani też „zapustnikami”, odwiedzają wójta, prosząc go o ślub dla młodej pary. Panna młoda zwie się Maryna, gdyż dawniej tak właśnie wołali na niezamężne kobiety. Od niedawna zaczęły się również pojawiać transparenty z dowcipnymi napisami.

  Marsz zaczyna się przed domem 95 - letnia Gizeli Krajewskiej, która przemarsz zapustników organizuje od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku a sama uczestniczyła w nich jeszcze w latach trzydziestych. Mimo podeszłego wieku pani Gizela nadal co roku uczestniczy w zapustowej paradzie. Tym razem jechała powozem doczepionym do motoru.

  - Ja tym żyje cały rok. Przed samym marszem siedzę w domu i nabieram sił. Zawsze jestem też przebrana - mówi pani Gizela.

  Zapustnicy przed UG   Zapusty 2016
  Zapustnicy przed UG
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  W zapustach uczestniczą z reguły mieszkańcy Radomyśla nad Sanem. W tym roku zapustnicy najpierw odwiedzili okoliczne sklepy, gdzie otrzymali hojne dary a następnie zameldowali się w Urzędzie Gminy. Tam wójt Jan Pyrkosz udzielił młodej parze ślubu. Były także tańce. Następnie wizyta w banku, dyrektor którego także nie miał węża w kieszeni i u lekarza, by zbadał Marynię czy nie jest w ciąży. Po obejściu Małego Rynku, przemarsz skończył  poczęstunkiem u proboszcza ks. Józefa Turonia. Proboszcz zgadywał również, najczęściej z dobrym skutkiem,  kto się kryje za maskami.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół