• facebook
 • rss
 • Wielka tajemnica

  Andrzej Capiga

  dodane 20.12.2015 20:49

  Spotkanie opłatkowe zjednoczyło całe sołectwo.

  A rozpoczęło się ono Eucharystią w kościele  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zbydniowie w gminie Zaleszany. Przewodniczył jej proboszcz ks. Zygmunt Lipiec a słowo Boże wygłosił ks. Piotr Tylec, kierownik biblioteki w WSD w Sandomierzu.

  - O zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia przypominają nam zatłoczone sklepy, dekoracje oraz telewizyjne reklamy. Także w waszym kościele są choinki i świąteczne ozdoby. Także dzisiejsza liturgia słowa nawiązuje do tej wielkiej tajemnicy; że Bóg posłał do nas swego Syna jako zbawiciela. Czy podobnie jak w Ewangelii, to Maryja przyniesie nam Jezusa i On zagości w naszym sercu albo, nie daj Boże, coś innego zajmie Jego miejsce? To jest pytanie o moje przygotowanie do nadchodzących świąt - mówił kaznodzieja.

  Udzielił też kilku praktycznych rad jakie święta dobrze przeżyć. Przede wszystkim wspólnie z rodziną. Posiłek wigilijny powinien być religijny; choć Kościół nie zabrania, zgodnie z tradycją trzeba powstrzymać się od spożywania mięsa - nich zastąpi go ryba, pierwszy symbol chrześcijaństwa - oraz od alkoholu. Zalecane jest wspólne śpiewanie kolęd.

  Ks. Piotr Tylec powiedział też, iż tegoroczną Wigilię seminarzyści spędzą razem z bezdomnymi mężczyznami w Sandomierzu. - By doświadczyli radości, młodzieńczego entuzjazmu oraz domowego ciepła ze strony kleryków - dodał.

  Druga część opłatkowych uroczystości odbyła się remizie OSP w Zbydniowie. Zjawili się na niej licznie nie tylko mieszkańcy sołectwa, ale także władze samorządowe ze starostą stalowowolskim Januszem Zarzecznym oraz wójtem Zaleszan Pawłem Gardym.

  - Adwent to czas wyciszenia się, pojednania i przygotowania do Świat Bożego Narodzenia. Chcemy dziękować Bogu za dotychczasowe błogosławieństwo oraz prosić Go o dalsze. A łamanie się opłatkiem niech będzie wyrazem wielkiej życzliwości wobec drugiego człowieka - powiedział, witając gości, sołtys Zbydniowa Piotr Bednarz.  Następnie z pięknym jasełkowym przedstawieniem wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Zbydniowie.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół