• facebook
 • rss
 • Powstaną familijne grupy wsparcia?

  Andrzej Capiga

  dodane 17.12.2015 19:51

  W Stalowej Woli ruszyła kampania społeczna "Rodzina rodzinie".

  Do tej pory taki program działa tylko w Warszawie i Tarnowskich Górach.

  - Zależny nam na stworzeniu spójnego systemu opieki nad rodzinami, które mają problemy w wypełnianiu swoich rodzicielskich zadań. Dużą rolę w ich rozwiązywaniu spełniają na razie asystenci rodziny i dzienne ośrodki wsparcia dla dzieci. Dodatkową pomocą mają służyć rodziny wspierające. Ich rolą będzie kontynuacja oraz uzupełnienie pracy wykonywanej przez asystentów rodzin oraz pracowników socjalnych. Chodzi o to, by tak pomóc rodzinie, by wyeliminować zagrożenie odebrania jej dzieci lub umożliwić szybszy ich powrót do biologicznej rodziny - wyjaśniła Danuta Stanielewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

  Zdaniem Edyty Kiesz, asystenta zespołu ds. rodzin, w Stalowej Woli jest wiele rodzin, które z różnych względów nie radzą sobie z problemami codziennego życia i wymagają wsparcia.

  - Chcemy, by te rodziny usamodzielniły się, odzyskały zdolność do samodzielnego funkcjonowania. Uzupełnieniem naszej pracy byłaby działalność środowiskowa, czyli rodziny wspierające. Chcielibyśmy poprzez tę kampanię zaprosić do współpracy rodziny, które chciałby wesprzeć inne - dodała Edyta Kiesz.

  Rodzinę wspierającą mogą tworzyć zarówno dziadkowe, krewni oraz osoby obce, niekoniecznie małżeństwa. Muszą mieć dobrą sytuację finansową i nie mieć żadnych wychowawczych problemów w swoim domu.

  Rodziny wspierające mają towarzyszyć rodzinom w potrzebie, ale nie mogą ich wyręczać w ich obowiązkach ani oceniać lecz służyć dobrą radą, zarażać optymizmem, wskazywać mocne strony, czerpać z własnych doświadczeń.

  Co rodziny wspierające mogłyby robić? - Na przykład organizować dzieciom czas wolny, pomagać w nauce. Taka pomoc jest oparta na dobrowolności i wzajemnym poszanowaniu - powiedziała Beata Wolicka, asystent rodziny.

  MOPS, na początek, zawrze z każdą wspierającą rodziną trzymiesięczną umowę. Będą one też mogły liczyć na zwrot kosztów poniesionych w związku z okazaną pomocą (na przykład za bilety do kina).

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół