• facebook
 • rss
 • Głos na wagę… marchewki

  Marta Woynarowska

  dodane 11.12.2015 15:49

  Jeżeli chcesz by nasz jedyny reprezentant wygrał ogólnopolskie zmagania, głosuj już dzisiaj!

  Przedszkolny ogród zamieni się w prawdziwe laboratorium, gdzie będą prowadzone wcale nie zabawowe doświadczenia.

  Przedszkole nr 6 w Tarnobrzegu jako jedyna placówka z województwa podkarpackiego bierze udział w ogólnopolskim konkursie Eko Odkrywcy 3. Nauczyciele wraz z rodzicami przygotowali projekt „nieTajemniczy Ogród”, dzięki któremu dzieci będą mogły z bliska poznać proces wzrastania roślin, życie owadów oraz małych zwierząt. – Chcemy rozbudzić w nich ciekawość otaczającego świata, a także wpoić zachowania proekologiczne, tak by w przyszłości z szacunkiem podchodziły do przyrody – wyjaśnia Bożena Błasiak, nauczycielka w Przedszkolu nr 6 i zarazem koordynatorka projektu. – Zamierzamy zatem założyć przedszkolny ogródek, w którym zostaną zasadzone zioła, typu tymianek, bazylia, lubczyk, oregano, a także warzywa, takie jak: marchew, pietruszka, sałata. Każda z trzech grup wiekowych będzie opiekować się swoją rabatą. Ponieważ pogoda, jak na razie sprzyja, zamierzamy jeszcze w tym roku wytyczyć alejki, rabaty, które zostaną skopane, a ziemia użyźniona, tak, by na wiosnę można zasiać nasiona roślin. Pomoże nam w tym doświadczony ogrodnik-działkowiec.

  Ale nie tylko rośliny będą celem obserwacji i badań, pod lupę zostaną wzięte także owady i małe zwierzęta, a pomogą w tym specjaliści – leśniczy oraz biolog z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Powiedzą jak zbudować domki dla jeża, żaby czy wiewiórki a nawet hotel dla…  biedronek i sieciarek. Powstaną również budki lęgowe dla ptaków, poidełko i siedlisko dla motyli. – Dzieci przekonają się, czy to faktycznie prawda, że motyl fruwa z kwiatka na kwiatek, a pszczoła samotnica jest rzeczywiście taka bardzo samotna – wyjaśnia z uśmiechem Bożena Błasiak.

  Część badań przedszkolaki będą mogły przeprowadzić w swoich salach, gdzie zostanie zbudowane Laboratorium Malucha, w którym znajdzie się m.in. żłobek dla dżdżownic, pozwalający obserwować ich życie i zachowania; mini terrarium, gdzie zobaczą proces wylęgu chrabąszczy i biedronek, a w mini szklarni zaobserwują wzrost rośliny od nasienia do dojrzałej formy.

  Podsumowaniem projektu będzie konsumpcja wyhodowanych roślin, które znajdą się w zupie. Uczestnicy w ramach podziękowania otrzymają specjalne dyplomy.

  – W naszym projekcie mogą brać udział także inne dzieci z osiedla Przywiśle, a także z sąsiednich Przedszkoli nr 1 i 2 – dodaje Bożena Błasiak.

  Głosować można do 15 grudnia na stronach Przedszkola nr 6, Urzędu Miasta Tarnobrzega lub wchodząc na stronę http://ekoodkrywcy.pl/galeria-finalowaIII  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół