• facebook
 • rss
 • Z sercem na dłoni

  Andrzej Capiga

  dodane 03.12.2015 16:34

  Jubileusz 10-lecia działalności świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem.

  Obchody rozpoczęły się dziękczynną Eucharystią w radomyskim Sanktuarium Matki Bolesnej i Pocieszenia. Przewodniczył jej jego kustosz ks. Józef Turoń.

  - Papież Franciszek ogłosił 2016 rokiem miłosierdzia. Przez 10 lat działalności wasz dom to dobro świadczył. Bo wartość człowieka zależy od tego czy ma serce i okazuje je bliźnim. Jeśli chcemy by nam okazywano życzliwość, sami też musimy się o to postarać - zauważył kustosz.

  Potem było zwiedzanie Środowiskowego Domu Samopomocy, do którego uczęszcza obecnie 36 osób; nie tylko z gminy Radomyśl nad Sanem, ale także z Zaklikowa, Zaleszan a nawet odległego Annopola.

  Uczestnicy zajęć korzystają z bardzo dobrze wyposażonych sal: komputerowej, rękodzieła artystycznego, muzycznej, metaloplastyki i rehabilitacji. Czuwa nad nimi dziewięcioosobowa, oddana załoga.

  Eucharystię sprawował ks. Józef Turoń   Jubileusz domu
  Eucharystię sprawował ks. Józef Turoń
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  Część oficjalna i artystyczna jubileuszu odbyły się już w pobliskim Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianom”, gdzie gospodarzem jest ks. Józef Turoń.  Kierownik ŚDS w Radomyślu nad Sanem Dominika Czerepak-Drzymała wyróżniła statuetkami, dwie złączone dłonie, przyjaciół domu, wśród których zaleźli się między innymi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz.

  Dyrektor ŚDS przypomniała też w skrócie historię powstania domu. A powstał on przede wszystkim dzięki zaangażowaniu obecnego wójta gminy oraz ówczesnego dyrektora Wydziału Polityki Społecznej UW w Rzeszowie Mirosława Przewoźnika.

  Szampańskie otwarcie   Jubileusz domu
  Szampańskie otwarcie
  Andrzej Capiga /Foto Gość
  - Dom ten powstał by przywrócić do życia osoby z zaburzeniami psychicznymi i umysłowym upośledzeniem. Nauczyć ich również wypełniać różne społeczne role. Do tej pory z naszego domu skorzystało 56 osób - powiedziała Dominika Czerepak-Drzymała.

  ŚDS w Radomyślu nad Sanem, po przeprowadzonych remontach i zamontowaniu windy, spełnia już wszystkie nałożone przepisami ministra pracy i polityki społecznej standardy.

  Ostatnio zakupiono też samochód do przewożenia podopiecznych. Pierwszy Środowiskowy Dom Samopomocy na Podkarpaciu powstał w 1995 r. Obecnie jest ich już 60.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół