• facebook
 • rss
 • Elastyczność priorytetem

  Andrzej Capiga

  dodane 24.11.2015 12:20

  Jaka Stalowa Wola będzie w roku 2027? Nowoczesna, bezpieczna i przyjazna.

  Odpowiedzi na tak postawione pytanie szukali uczestnicy spotkania opracowujący Strategię Rozwoju Miasta. W stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej w warsztatach roboczych uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta, reprezentaci biznesu, lekarze, kierownicy instytucji, przedstawiciele policji, stowarzyszeń i oczywiście mieszkańcy.

  – Nowa strategia jest nam potrzebna z dwóch powodów; po pierwsze, dotychczasowa kończy się w tym roku a po drugie - jej posiadanie jest niezbędne w planowaniu działań nie tylko władz miasta, ale także wszystkich działających tutaj organizacji. Oczywiście nowa strategia, ze względu na jej długie czasowe ramy, będzie na bieżąco korygowana – uzasadnił podjęcie prac na nową strategią rozwoju Stalowej Woli Ryszard Sęczyk, inspektor ds. promocji gospodarczej w Urzędzie Miasta.

  Jaka więc ma być Stalowa Wola za 12 lat? Odpowiedzi było dużo: nowoczesna, bezpieczna, przyjazna dla mieszkańców i oferująca atrakcyjne miejsca pracy. To oczywiście ogólniki, ale firma, która opracowuje Strategię Rozwoju Miasta, chce wsłuchać się w głosy mieszkańców, nim przedstawi swoją analizę i konkretne propozycje rozwoju.

  Każdy mógł zgłosić swoje pomysły   Strategia rozwoju
  Każdy mógł zgłosić swoje pomysły
  Andrzej Capiga /Foto Gość

  – Zbieramy opinie mieszkańców nim przedstawimy strategię, ale mogę już powiedzieć, że trzeba postawić na budowanie bardziej zrównoważonego rozwoju miasta. Gospodarka będzie oczywiście siłą pociągową, ale trzeba pamiętać, że produkcja jest rzeczą łatwą, a największym problemem jest to, by baza produkcyjna była bardziej elastyczna. Powinna mieć zdolność do szybkiego przestawiania się na szybkie zamówienia rynkowe, na zamówienia na 2-3 lata. Trzeba też stworzyć ofertę czasu wolnego i uczynić Stalową Wolę bardziej otwartą na świat – podkreślał Jacek Dębczyński, przedstawiciel warszawskiej firmy opracowującej strategię rozwoju Stalowej Woli.

  – Strategia ma zawierać w sobie trzy podstawowe grupy spraw: rozwój gospodarczy, działania w sferze społecznej oraz inwentaryzację zasobów miasta, które będą bazą do opracowania strategii. Ponieważ możliwości finansowe samorządu są zawsze ograniczone, musimy wybrać do realizacji te najpilniejsze zadania, na które czekają mieszkańcy – dodał Ryszard Sęczyk.

  Strategia Rozwoju Miasta Stalowej Woli, po weryfikacji, zostanie przyjęta przez Radę Miasta i będzie dokumentem stanowiącym podstawę planowania szczegółowych działań na najbliższe lata, a także podstawę do starania się o pieniądze pozabudżetowe i dofinansowanie zadań z różnych źródeł, w tym ze środków unijnych i programów krajowych.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół