• facebook
 • rss
 • Kapłan niezwykły

  Andrzej Capiga

  dodane 13.11.2015 08:28

  Ks. Józef Skoczyński był pierwszym przewodniczącym Rady Narodowej w powojennej Stalowej Woli.

  „Szanujmy wspomnienia” to wyjątkowo interesujący cykl spotkań. Na pomysł jego zorganizowania wpadli pracownicy  Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Anna Garbacz i Marek Wiatrowicz prowadzą je w Domu Gościnnym „Hutnik”. Pierwsza część cyklu dotyczyła losów przedwojennych mieszkańców miasta. Jej podsumowaniem było spotkanie z rodzinami stalowowolskich pionierów (przybyło około 150 osób) oraz wręczeniu im przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego okolicznościowych pierścieni z symbolem miasta. Muzeum Regionalne zorganizowało też plenerową wystawę, którą można było oglądać przed Miejską Biblioteka Publiczną oraz wydało album ze wspomnieniami tych osób. 

  Cykl spotkań „Szanujmy wspomnienia” będzie kontynuowany. Tym razem ich bohaterami będą wojenni i powojenni przybysze do Stalowej Woli. -  Wiele rodzin trafiło tu podczas wojny i okupacji w wyniku wysiedleń, niektórzy zjechali tu do swoich bliskich, inni znaleźli się w naszym mieście w wyniku wojennej tułaczki. To oni razem z pierwszymi stalowowolanami tworzyli oblicze miasta w najtrudniejszych czasach.  Po wojnie napływali tu ludzie z okolicy, ale też Polacy ze wschodu, pozbawieni swoich domów po zmianie granic, a potem młodzi wykształceni ludzie, skierowani tu nakazem pracy. Oni wszyscy wnieśli swój wkład w powojenny rozwój miasta - wyjaśnia Marek Wiatrowicz.

  Uczestniczył też w życiu politycznym miasta   Projekt muzeum
  Uczestniczył też w życiu politycznym miasta
  MR w Stalowej Woli

  Muzeum zbiera więc fotografie, dokumenty i wspomnienia o mieszkańcach, którzy ze Stalową Wolą związali się na dłużej lub krócej w okresie okupacji i w czasach powojennych, mniej więcej do końca lat 50. Osobne spotkania poświęcone zaś będą osobie ze wszech miar niezwykłej, o której nawet jego przeciwnicy wyrażali się z szacunkiem, a mianowicie o pierwszym  stalowowolskim kapelanie – ks. Józefie Skoczyńskim. Za dwa lata bowiem przypadnie 50. rocznica jego śmierci.

  W najbliższym papierowym wydaniu GN (na 21 listopada) zamieścimy niepublikowane jeszcze informacje i ciekawostki z życia tego niezwykłego kapłana, społecznika a także polityka. Ks. Józef Skoczyński był bowiem także pierwszym przewodniczącym Rady Narodowej w kraju rządzonym przez komunistów.  Zmarł w 1967 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

  1943 rok. Na ambonie podczas poświęcenia kościoła.   Projekt muzeum
  1943 rok. Na ambonie podczas poświęcenia kościoła.
  MR w Stalowej Woli

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół