• facebook
 • rss
 • Naród dostojny szlachetny, respektujący prawo

  ks. Tomasz Lis

  dodane 11.11.2015 18:34

  Podczas Mszy św. ks. Jerzy Dąbek wskazał na historię polskiego narodu jako "gens togata" (lud niosący togę), czyli naród dostojny, szlachetny, poważny, trwały w zasadach, respektujący prawo i godny styl życia.

  Sandomierskie uroczystości związane z 97. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, powiatowych i miejskich, organizacji społecznych oraz liczne poczty sztandarowe reprezentujące instytucje i stowarzyszenia społeczne i państwowe. Obecni byli także rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, zaś liturgię śpiewem uświetnił Chór Katedralny.

  Ks. Jerzy Dąbek wskazał na wielką wartość, jaką odgrywa niepodległa ojczyzna w dziele wychowania i kształtowania młodego pokolenia. Podkreślał, że odpowiedzialność za kraj, wzrastanie w nim, dojrzewanie do obowiązków patriotycznych i społecznych jest wciąż aktualne i konieczne. Wskazał także na historię polskiego narodu jako gens togata (lud niosący togę), czyli naród dostojny, szlachetny, poważny, trwały w zasadach, respektujący prawo i godny styl życia.

  Po Mszy św. wszyscy przeszli do pomnika przy cmentarzu katedralnym, aby oddać cześć poległym żołnierzom walczącym za ojczyznę, poległych podczas narodowych powstań, ostatnich wojen oraz tych, którzy umierali w Katyniu i Dachau. Przy pomniku odbyły się okolicznościowe przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, po czym odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową. Delegacje kombatantów, służb mundurowych stowarzyszeń i różnych organizacji złożyły wieńce. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze z sandomierskiej jednostki wojskowej, przedstawiciele Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, rycerze oraz Sandomierska Orkiestra Dęta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół