Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wybieramy parlamentarzystów

Mieszkańcy diecezji sandomierskiej głosują na terenie aż trzech okręgów wyborczych: świętokrzyski nr 33, podkarpacki nr 23 obejmujący miasta na prawach powiatu - Rzeszów i Tarnobrzeg oraz lubelski nr 6 obejmujący powiat Janowa Lubelskiego.

Na terenie tych okręgów nie doszło do poważniejszych incydentów, które mogłyby zakłócić głosowanie.

Głos można oddać w tych samych miejscach, co w poprzednich wyborach.

Do Sejmu zostanie wybranych 460 posłów w 41 okręgach wielomandatowych.

Wybory do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2015 po raz drugi odbędą się w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, w których zostanie wybranych 100 senatorów.

Województwo świętokrzyskie zostało objęte okręgiem wyborczym nr 33, w którym blisko milion osób dysponuje prawem do głosowania. Z terenu województwa zostanie wybranych 16 posłów i jeden senator w jednomandatowym okręgu. O miejsca w sejmowych ławach walczy aż 323 kandydatów z 12 zarejestrowanych komitetów wyborczych.

W Sandomierzu działa 15 obwodowych komisji wyborczych, w tym dwie zamknięte – w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej. W powiecie sandomierskim uprawnionych do głosowania jest ponad 65 tysięcy osób, w Sandomierzu około 20 tysięcy.

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego głosują w 38 komisjach właściwych miejscu zamieszkania. Uprawnionych do głosowania jest 62 tysiące osób.

Na terenie powiatu staszowskiego w ośmiu gminach utworzono 69 komisji wyborczych.
W powiecie opatowskim uprawnionych do głosowania jest ponad 45 tysięcy osób, w gminie Opatów około 10 tysięcy. Głos można oddać w tych samych miejscach co w poprzednich wyborach. W gminie Opatowie działa 12 obwodowych komisji wyborczych, w tym dwie zamknięte – w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.

Okręg wyborczy do Sejmu nr 23 obejmuje podkarpackie powiaty leżące na terenie naszej diecezji oraz miasta na prawach powiatu – Rzeszów i Tarnobrzeg. Zamieszkuje go ponad 1,2 mln osób. Na ich głosy liczy 276 kandydatów rozmieszczonych na 11 listach.

Jak w każdych wyborach, także tym razem, na pomoc w dowiezieniu do lokalu wyborczego mogą liczyć osoby niepełnosprawne. Urzędy Miasta i Gmin udostępniają specjalny samochód na transport do lokali wyborczych. Zapotrzebowanie na pomoc dla osoby niepełnosprawnej można uzyskać w konkretnych komisjach lub urzędach samorządowych.

Pamiętajmy możemy oddać tylko 1 głos na wybranego kandydata na listach do Sejmu i tylko jeden głos na kandydata z listy do Senatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy