• facebook
 • rss
 • Nadzieja polskiej medycyny

  ac

  dodane 23.10.2015 12:15

  Gimnazjalistka z Niska, odniosła duży sukces na Tajwanie.

  Katarzyna Chrapko zdobyła brązowy medal na targach 2015 Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition and Poster Contess. Jej wynalazek, z wykorzystaniem widzialnego światła niskoenergetycznego do leczenia chorych organów człowieka, poleciał w nagrodę za zdobycie w kraju tytułu Młodego Wynalazcy.

  Ośrodek dialogu i analiz „Thinktank” oraz Orange Polska zaprosiły natomiast niżańską gimnazjalistkę do udziału w dyskusji" Edukacja przyszłości. Ocean możliwości" w ramach projektu „Miasteczko Myśli”. Kasia wzięła także udział w panelu dyskusyjnym "Młodzi, zdolni, kreatywni", w którym przedstawiono ją jako nadzieję polskiej medycyny. W nagrodę za zwycięstwo w konkursie Młody Innowator Katarzyna wraz z kolegą z tej samej szkoły Jakubem Porcją zaprezentowali się na Międzynarodowej Wystawie Wynalazców IWIS SHOW 2015 w Warszawie, w którym udział wzięło około 20 krajów.

  Przez trzy dni od 12-14 października prezentowali wspólny wynalazek EKG w telefonie, za który otrzymali złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną od prof. Michała Szoty, rezydenta Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. 16 października 2015 Zarząd Województwa Podkarpackiego, w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży pt "Nie zagubić talentu", przyznał Kasi stypendium.

  Wśród innych utalentowanych rówieśników   Uzdolniona Kasia
  Wśród innych utalentowanych rówieśników
  Katarzyna Chrapko

  - Do twórczego myślenia zainspirował mnie ks. Bogdan Łubik, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Malcach. Wspólnie z nim, ja i moi przyjaciele, wykonaliśmy parafialny plac zabaw. Za ten wynalazek zostaliśmy nagrodzeni w Konkursie Młody Innowator, który jest organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT. Dostaliśmy nagrodę specjalną prezesa NOT. Zrealizowałam również dwa inne ciekawe pomysły razem z kolegą Łukaszem Żakiem.

  Później wpadły nam do głowy kolejne pomysły. Nasz zespół wykonał na przykład skocznię narciarską i, dzięki niej, w tym samym konkursie, zostaliśmy laureatami - tak początki swojej naukowej kariery wspomina Kasia Chrapko, córka Mariana Chrapki, cenionego nauczyciela w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

  Kasia to prawdziwy człowiek renesansu. - Oprócz  techniki przyjemność sprawiają mi: śpiewanie w szkolnym chórze, malowanie, słuchanie muzyki, gra na pianinie i skrzypcach, nauka języków obcych, matematyka, historia, fizyka, fotografia, gra w „simsy” oraz poznawanie otaczającego mnie świata - wylicza utalentowana gimnazjalistka. 

  Prezentuje jeden ze swoich wynalazków   Uzdolniona Kasia
  Prezentuje jeden ze swoich wynalazków
  Katarzyna Chrapko

  Plany na przyszłość? Kasia chciałaby ukończyć gimnazjum i liceum w Nisku , a potem studiować nauki medyczne.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół