• facebook
 • rss
 • Tutaj jest dom Matki

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.09.2015 00:03

  – Sanktuarium to dom Matki. To właśnie tutaj przy wizerunku ożarowskiej Pani umacniajcie swoją wiarę i strzeżcie tego, co stanowi o istocie godności osoby, rodziny i ojczyzny – mówił bp senior Edward Frankowski, podczas homilii.

  W ożarowskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin świętowano ósmą rocznicę ukoronowania maryjnego wizerunku oraz dziękowano za blisko dwu wiekowej obecności Maryi w ikonie Pani Różańcowej. Obchody poprzedziło kilkudniowe duchowe przygotowanie całej wspólnoty. W dniu rocznicy koronacji Mszy świętej przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. Liturgia rozpoczęła się od uroczystego odsłonięcia wizerunku Matki Bożej w bocznym ołtarzu. Mszę św. koncelebrowali kapłani dekanalni wraz z ks. Stanisławem Szczerkiem kustoszem sanktuarium.

  Podczas homilii biskup E. Frankowski wskazał na duchowy aspekt macierzyństwa Maryi wobec każdego wierzącego i wezwał do jeszcze większego zawierzenia Maryi poprzez modlitwę różańcową. – Z roku na rok rośnie żar serc i miłości przy wizerunku Matki Bożej Różańcowej w tutejszym sanktuarium. To właśnie wasza wiara, pobożność i modlitwa są świadectwem, że Maryja umiłowała to miejsce. Jej obecność wprowadza pokój, bezpieczeństwo i miłość tak bardzo potrzebne każdej rodzinie i społeczności. Maryja, Madonna z tej ikony wskazuje na swojego syna Chrystusa, jako na drogę życia każdego człowieka – podkreślał bp E. Frankowski.

  W uroczystości wzięli udział Rycerze Kolumba, młodzież z lokalnych szkół, grupa modlitewna „Adoremus”, Bractwo Różańcowe oraz liczni parafianie. Na zakończenie wspólnej modlitwy parafianie odnowili akt maryjnego zawierzenia. – Kolejny raz dziękujemy Bogu za dar koronacji, który niewątpliwie wpłynął na mieszkańców miasta i okolic. Obserwujemy stałą obecność indywidualnych pielgrzymów. Niewątpliwie akt koronacji sprawił, że do ożarowskiej Madonny okoliczni mieszkańcy i pielgrzymi kierują swoje prośby i intencje. Dziś w darach ofiarnych przyniesione zostaną kartki próśb i podziękowań, które wierni zostawili przy maryjnym ołtarzu w ostatnim roku. Jest ich naprawdę dużo. Jako duszpasterze obserwujemy wiele konkretnych przypadków indywidualnych nawróceń czy też uzdrowień z ludzkich słabości – podkreślał ks. Stanisław Szczerek, kustosz sanktuarium. Obecność Maryi w cudownej ikonie sięga roku 1833. Początkowo kult maryjny był bardzo żywy, tak, że ożarowska świątynia była wymieniana, jako jedno z maryjnych sanktuariów diecezji. Jednak z czasem pobożność maryjna zmalała. - Od momentu koronacji dokonało się wiele duchowego dobra. Wierni codziennie gromadzą się na nabożeństwie „wieczystego różańca”, powstał grupa modlitewna „Adoremus”, coraz więcej osób poleca osobiste intencje do wspólnotowej modlitwy. Co tydzień w nowennie zanosimy prośby przedkładane przez wiernych do naszej Madonny, podobnie codzienny Apel maryjny gromadzi coraz więcej wiernych – wymieniał kustosz sanktuarium. Uroczystość koronacyjna XV-wiecznego obrazu odbyła się 2 września 2007 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół