• facebook
 • rss
 • Przyjechali z korowajem

  Andrzej Capiga

  dodane 01.09.2015 14:18

  46 uczniów z Ukrainy rozpoczęło rok szkolny w RCEZ w Nisku.

  Najpierw jednak uczniowie z powiatu złoczowskiego na Ukrainie, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami, uczestniczyli w Eucharystii w sanktuarium św. Józefa w Nisku. Przewodniczył jej bp Edward Frankowski, któremu towarzyszył proboszcz miejscowej parafii ks. Franciszek Grela oraz duchowni obrządku grekokatolickiego - ks. Michajło Sukmanowski, dziekan złoczowski i ks. Krzysztof Błażejewski, proboszcz parafii w Jarosławiu. - Msza św. sprawowana w dwóch obrządkach jest znakiem, że mamy ze sobą owocnie współpracować i żyć w przyjaźni - powiedział biskup.

  Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego nastąpiło w hali sportowej Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku z udziałem władz oświatowych, przybyła dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Zofia Igras, i powiatu niżańskiego ze starostą Robertem Bednarzem. Wystąpił ZPiT „Racławice”, z ludowymi tańcami zaprezentowali się również goście.

  - Przyjechało 46 uczniów. 40 z samego Złoczowa a reszta z Tarnopola, Jaworowa i Nowego Jaworowa. W RCEZ będą uczyć się na takich kierunkach, jak technik - informatyki, obsługa ruchu turystycznego czy handel. Szkoła dostała subwencję ministerialną na kształcenie i zakwaterowanie w internacie. Wszyscy uczniowie mają polskie korzenie. Większość mówi w naszym języku, pozostali się dokształcają. MEN przekazało nam pieniądze na dodatkowych pięć godzin j. polskiego tygodniowo - powiedział dyrektor RCEZ w Nisku Marcin Pilarski.

  W sumie w roku szkolnym 2015/2016 w RCEZ w Nisku naukę rozpoczęło 152 uczniów, nad którymi dydaktyczną opiekę sprawować będzie 65 nauczycieli. 

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: NISKO, RCEZ, SZKOŁA

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół