• facebook
 • rss
 • Słodkie zajęcia

  Andrzej Capiga

  dodane 12.08.2015 09:00

  50 pszczelarzy z powiatu stalowowolskiego wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe.

  Zajęcia odbyły się w pasiece ekologicznej w Więckowicach koło Jarosławia, prowadzonej przez Jerzego Bańkowskiego. Ich współgospodarzem  był prezes Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej Zdzisław Kilon. Pszczelarze  zapoznali się z obostrzeniami oraz wymogami, jakie musi spełniać pasieka, aby produkowany przez nią miód mógł nosić oficjalnie miano ekologicznego.

  Następnie  udali się z wizytą do gospodarstwa pasiecznego w Chorzowie w gminie Pruchnik, prowadzonego przez Piotra Blajera. Działa ono pod nazwą „Królewskie Miody” i  jest jednym z największych tego typu gospodarstw w kraju. – Dla naszych pszczelarzy była to niezwykle ciekawa wizyta, bo z jednej strony mieli okazję przekonać się z bliska, jak funkcjonuje potężna, bo licząca ponad 500 uli pasieka, a z drugiej strony mogli podejrzeć najnowocześniejsze technologie w gospodarce pasiecznej, bo takie właśnie Piotr Blajer u siebie stosuje. Nasi pszczelarze mieli do niego wie pytań. Dlatego myślę, że te warsztaty były dla nich ciekawe i pożyteczne – powiedział Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno - Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim starostwie, który odpowiadał za organizację warsztatów.

  Na terenie stalowowolskiego powiatu działa ponad 120 hodowców pszczół zrzeszonych w kilku kołach. Starostwo powiatowe konsekwentnie wspiera to środowisko. W sierpniu ubiegłego roku zorganizowało dla nich I Forum Pszczelarskie, poświęcone ochronie pszczół pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. W tym roku takie forum odbędzie się 18 września. – Tak jak w roku ubiegłym, odbędzie się ono w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. W programie znajdą się ciekawe wykłady oraz informacje dla pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz producentów i dystrybutorów artykułów pasiecznych. Odbędzie się również kiermasz miodów oraz produktów pszczelich, który w ubiegłym roku przyciągnął tak wielu fanów złocistego nektaru. Zaznaczam, że będą to miody najwyższej jakości z lokalnych pasiek, a nie podróbki niepewnego pochodzenia – dodał naczelnik Janiec.

  W ubiegłym roku starostwo też zorganizowało warsztaty dla 50 hodowców pszczół w jednej z najbardziej znanych pasiek w Polsce – pasiece „Barć” w Kamiannej.

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół