• facebook
 • rss
 • Pierścień dla flisaka

  Andrzej Capiga

  dodane 05.08.2015 17:51

  Flisak z Ulanowa, Mieczysław Łabęcki, otrzymał Pierścień Hallera - najwyższe wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej.

  Wcześniej otrzymali je między innymi Jan Paweł II oraz prezydenci: Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Pierścień to srebrny sygnet na którego czole, ośmiokątnym polu z czerwonego złota, znajduje się orzeł z koroną. Czoło zamyka wieniec z laurowych liści z inicjałami Ligi Morskiej. Na bokach, na kotwicach, wyryto napisy: „Haller” i „10. 11. 1920”. Pierścień, na którego wykonanie zużyto 14,2 g srebra i  6,5 g złota, od środka wyłożony jest tym szlachetnym kruszcem.

  - Otrzymanie pierścienia traktuję jako ogromne wyróżnienie zarówno dla siebie, jak i dla całego Ulanowa oraz docenienie wszystkich działań, których celem było odtworzenie w naszym mieście flisackich tradycji. To także zobowiązanie, żeby nadal je kultywować wśród młodego pokolenia - powiedział wzruszony Mieczysław Łabęcki.

  Liga Morska i Rzeczna, która istniej już od 97 lat,  jest organizacją społeczną popularyzującą morską problematykę. Pierścień zaś to hołd złożony generałowi broni Józefowi Hallerowi, który 10 lutego 1920 r. dokonał symbolicznych zaślubin polskiego wojska z morzem. Projekt pierścienia wykonał prezes gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Barwy i Broni Bogdan Pietruszka. Przyznaje się go za wybitne zasługi dla budowy i rozwoju Polski Morskiej.

  Krzyż "Pro Mari Nostro”, drugie  po "Pierścieniu Hallera”  honorowe odznaczenie przyznawane przez Ligę Morską i Rzeczną, wcześniej otrzymali również przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki oraz była niżański starosta Garbiel Waliłko.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół