• facebook
 • rss
 • Z nimi bezpieczniej

  ks. Tomasz Lis

  dodane 18.07.2015 22:29

  "Z nami bezpiecznie" - to hasło podkarpackich stróżów prawa, którzy swoje święto obchodzili w Stalowej Woli. Podczas uroczystości wręczono odznaki i medale dla zasłużonych funkcjonariuszy oraz resortowe awanse. Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli otrzymała nowy sztandar.

  W Stalowej Woli odbyły się uroczystości wojewódzkiego święta podkarpackiej policji, podczas których dziękowano stróżom prawa za ofiarną i pełną poświęceń służbę oraz wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz akty nominacyjne na kolejne stopnie policyjne. Miejscowa Powiatowa Komenda Policji otrzymała ufundowany przez społeczeństwo sztandar.

  Święto rozpoczęła Msza św. w kościele Trójcy Przenajświętszej, której przewodził ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii, którą koncelebrowali policyjni kapelani, modlono się w intencji bezpiecznej i dobrej służby dla podkarpackich policjantów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele resortów ministerialnych, władze Komendy Głównej Policji Państwowej, przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz licznie przybyli policjantki i policjanci wraz z rodzinami.

  Nawiązując do przeczytanej Ewangelii, biskup zauważył w homilii, że Chrystus głosił swoją naukę w sposób zdecydowany i jednoznaczny. Pamiętał jednocześnie o słabościach ludzkiej natury, którą przyjął jako Syn Boży. Dlatego wzywając do zerwania z grzechem, był miłosierny i wyrozumiały dla skruszonych grzeszników. Biskup podkreślił, że osoby pełniące służbę publiczną powinny mieć na względzie zarówno dobro państwa, jak i dobro konkretnego człowieka. Do tego potrzeba wielkiego serca, o które trzeba stale prosić Boga. W związku z przekazaniem sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Stalowej Woli powiedział: - Sztandar jednoczy serca, dodaje otuchy w trudnych momentach i wywołuje radość. Na nim wypisane są imiona was wszystkich i tych, którzy przeszli w stan spoczynku, a z czasem zostaną dopisane imiona nowych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Sztandar to tradycja, teraźniejszość i przyszłość. To znak miłości ojczyzny, znak honoru i męstwa. Sztandar jest świętością, której trzeba oddać należną cześć i nigdy nie można jej szargać. Podobnie jak nie wolno pod żadnym pretekstem deptać innych świętości religijnych i narodowych. Strzeżcie więc sztandaru jak źrenicy oka i szanujcie. Niech wasz sztandar wznosi się zawsze wysoko. Niech pociąga oczy i serca ku wyżynom ideałów i cnót. Niech wyprasza Boże błogosławieństwo. „Będziemy się weselić ze zwycięstwa twego i w imię Boga naszego wzniesiemy sztandary!” (Ps 20).

  Mszę świętą uświetniła swoją obecnością kompania honorowa policji wraz z resortową orkiestrą.

  Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup poświęcił dwie figury św. Michała Archanioła, patrona policji.

  Dalsza część policyjnego święta odbyła się na placu Piłsudskiego, gdzie przekazano stalowowolskim policjantom poświęcony przez biskupa sztandar. Następnie wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty nominacyjne na kolejne stopnie policyjne. Policjantom w tej podniosłej chwili towarzyszyli bliscy i rodziny. Ciekawość wielu zwróciła grupa rekonstrukcyjna, która przybyła w odtworzonych strojach z czasów powstania Policji Państwowej. Podziękowania za dobrą i ofiarną służbę złożyli policjantom przedstawiciele władz i urzędów państwowych. Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej i koncert policyjnej orkiestry. Mieszkańcy mogli oglądać także sprzęt budowlano-wojskowy produkowany w stalowowolskiej hucie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół