• facebook
  • rss
  • Nie dopalaj!

    ks. Tomasz Lis

    dodane 14.07.2015 17:02

    Na terenie województwa świętokrzyskiego w ostatnim czasie odnotowano dwa przypadki hospitalizacji osób, których stan wskazywał na zażycie tzw. dopalaczy. Służby ostrzegają o konsekwencjach przyjmowania środków odurzających.

    Ze specjalnym apelem do młodzieży i rodziców zwrócił się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, który za pośrednictwem mediów, parafii oraz różnych instytucji ostrzega przed skutkami zażywania dopalaczy. - Apelujemy do rodziców, aby zwracali uwagę na zmiany w zachowaniu dzieci, kontrolowali, czy nie posiadają nieznanych opakowań foliowych z suszem lub proszkiem. Dopalacze niszczą młody organizm tak samo jak narkotyki, to trucizna, która może doprowadzić do śmierci - mówiła Ilona Kaniewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim.

    W ostatnich dniach na terenie świętokrzyskiego miały miejsce dwa zatrucia dopalaczami. - Jeden z nich miał miejsce we wtorek w Busku Zdroju. Wtedy to czworo nastolatków w wieku od 15 do 18 lat zostało przewiezionych do szpitala z objawami zatrucia tak zwanymi dopalaczami. Kolejna taka sytuacja zdarzyła się w sobotę w Jędrzejowie. Tym razem 17-latek prawdopodobnie za pośrednictwem internetu zakupił specyfik o nazwie „mocarz”. Po jego wypaleniu został przewieziony do szpitala z objawami zatrucia - poinformował asp. Jacek Kulita, oficer prasowy sandomierskiej policji.

    Policjant przypomina, że ostatnio zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Rozszerzona lista substancji zakazanych, 114 nowych pozycji znajdowanych dotychczas w dopalaczach, sprawia, że za produkcję, rozprowadzanie i posiadanie dopalaczy mogą grozić poważne konsekwencje prawne. - Przede wszystkim apelujemy o niezażywanie żadnych środków niewiadomego pochodzenia i o nieznanym składzie chemicznym. Skutki przyjęcia takich specyfików mogą okazać się tragiczne. Dowodzą tego chociażby przykłady z ostatnich dni. Nie brakuje również przypadków, gdy przyjęcie podejrzanych substancji zakończyło się śmiercią młodych osób. Apelujemy o rozsądek i rozwagę! Zażycie dopalacza może skończyć się tragicznie. Pomyślcie o sobie i swoich bliskich! – apeluje sandomierski policjant.

    Jak podkreślą inspektorzy sanitarni, przeprowadzane badania dopalaczy oferowanych do sprzedaży na terenie całego kraju wykazują zawartość w nich substancji psychoaktywnych, niebezpiecznych i toksycznych dla zdrowia. - Zażywanie dopalaczy może wywołać: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójczą, śpiączkę, niewydolność nerek, stany lękowe - dodaje Ilona Kaniewska.

    Policjanci zwracają się także z prośbą, aby chronić innych przed zażywaniem dopalaczy i przekazywać wszelkie informacje o miejscach sprzedaży tych środków do każdej najbliższej jednostki policji.

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół