• facebook
 • rss
 • Nagroda dla Longinusa Podbipięty

  ks. Tomasz Lis

  dodane 12.07.2015 19:35

  Tegorocznym laureatem lokalnej nagrody za wybitną rolę w filmie historycznym przyznano Wiktorowi Zborowskiego za rolę Longinusa Podbipięty z filmu „Ogniem i mieczem.

  Od kilku lat Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin" organizuje spotkania mające na celu przypomnienie o dawnej świetności siedziby rodu Ossolińskich. Niemalże w cieniu ruin renesansowego zamku po raz czwarty zorganizowano Pikniki Rycerski. – Poszerzamy perspektywę naszego spotkania o elementy literackie. W tym roku chcemy przypomnieć wielką postać polskiej literatury historycznej, Henryka Sienkiewicza, który jak mówi tytuł konkursu pięknego czytania „serca krzepił”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Anna Dziewanowska, prawnuczka Henryka Sienkiewicza, która zasiadła w jury konkursu – tłumaczył Rafał Staszewski, jeden z organizatorów. Aby podkreślić przeszłość historyczną Ossolina, Stowarzyszenie podjęło się uhonorowania i wyróżnienia aktorów, którzy odtwarzali wybitne role w filmach historycznych. Tegorocznym laureatem został Wiktor Zborowski, który odtwarzał rolę Longinusa Podbipięty w filmie „Ogniem i mieczem”. – Do tej roli musiałem się przygotować fizycznie i mentalnie, bo jest to postać którą nie każdy może zagrać. Moje warunki fizyczne sprzyjały temu, choć mocno mnie musiano ucharakteryzować. Zrobiono ze mnie blondyna o niebieskich oczach i sumiastych wąsach. Niestety nie zachowałem sobie na pamiątkę miecza o słynnej nazwie „zerwijkaptur”. Jednak w prywatnej kolekcji pozostały strzemiona z uprzęży mojego rumaka. Jedną z najcięższych techniczne scen do nakręcenia był moment śmierci Longinusa. Kilkanaście sekund filmu, które oglądamy kręcone były niemal dwie noce – wspominał Wiktor Zborowski. Po wręczeniu Kryształowego Berła, odtwórca roli Longinusa Podbipięty miał za zadanie ścięcia trzech arbuzowych głów.

  Piknikowi towarzyszyły inscenizacje historyczne odwołujące się do XVII, pokazy walk z tego okresu, turniej łuczniczy i szermierczy, pokaz strojów i uzbrojenia oraz tańce dworskie wykonane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów.

  Podczas pikniku odbył się także finał konkursu pięknego czytania. Młodzi artyści czytali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza. Aktor Wiktor Zborowski wręczył nagrody najlepszym młodym artystom w konkursie czytelniczym pt: „Ten, co serca krzepił”. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół