• facebook
 • rss
 • Wielowiejska rocznica

  Piotr Duma

  dodane 13.06.2015 16:13

  Do 12 czerwca 1999 r. był tu zwyczajny kawałek łąki na tarnobrzeskim osiedlu rolniczym. Ale od wizyty ojca świętego Jana Pawła II, który w Wielowsi na specjalnie wybudowanym lądowisku dla helikopterów postawił stopy na tarnobrzeskiej ziemi przed wizytą w Sandomierzu, jest relikwią dla mieszkańców Tarnobrzega.

  Od tej chwili, każdego roku, dla upamiętnienia tego wydarzenia organizowana jest uroczysta polowa Msza św., podczas której wierni wspominają tamte dni. W tym roku świętowanie było szczególnie uroczyste, ponieważ wielowiejska parafia pod wezwaniem św. Gertrudy i św. Michał Archanioła obchodzi 800-lecie istnienia.

  – Tak się dodatkowo składa, że dzisiaj przeżywamy 250. rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ta uroczystość pozwala nam w duchu wiary spojrzeć na wszystkie wydarzenia z życia Jezusa, którego jednym z punktów kulminacyjnych jest przebicie jego serca. Nie zapominamy oczywiście o 16. rocznicy pobytu w Wielowsi św. Jana Pawła II, papieża modlitwy, który modlił się bardzo wiele, który każdy dzień przeżywał w bliskości z Panem Jezusem. Wpatrując się w jego życie, w dzieło, które pozostawił, wsłuchując się w jego słowa, dziękujmy za jego pontyfikat i obecność wśród nas – mówił do zgromadzonych ks. Dariusz Woźniczka, proboszcz parafii. Ponadto poinformował zgromadzonych, że w przeciągu kilku dni w miejscu, gdzie odprawiana była Msza św., stanie dodatkowo Krzyż Papieski.

  Po Mszy św., zakończonej odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, na przygotowaną scenę wkroczyła młodzież z Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, która pod kierunkiem swojego opiekuna Jacka Kruka zaprezentowała koncert pieśni religijnych. – Program jest przygotowany specjalnie z myślą o dzisiejszej rocznicy. Przeważały współczesne piosenki religijne, ale naturalnie pamiętamy też o tych tradycyjnych pieśniach, które lubił ojciec święty – mówił J. Kruk, mieszkaniec Wielowsi.

  Nietypowym, ale niezwykle ciekawym elementem koncertu były tzw. tańce lednickie. Związane są one bezpośrednio z organizowanymi od kilkunastu lat spotkaniami młodych nad jeziorem Lednica w Wielkopolsce, gdzie prawdopodobnie chrzest przyjął Mieszko I.

  – Inicjatorem i organizatorem tych zjazdów jest dominikanin o. Jan Góra OP. Miało to być jedno spotkanie, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem zaczęto organizować kolejne – opowiadał J. Kruk. – Tańce są nieodłącznym elementem tych spotkań, ponieważ młodzież nie tylko się modli, ale Pana Boga chwali śpiewem i tańcem. Wszystkie piosenki, które wykonuje stały zespół muzyczny „Siewcy Lednicy”, mają swoje układy taneczne. To są bardzo proste układy z powtarzającymi się elementami, żeby wszyscy mogli się ich nauczyć i wspólnie zatańczyć.

  Na zakończenie wszyscy obecni wykonali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół