• facebook
 • rss
 • Cyfrowa biblioteka

  Andrzej Capiga

  dodane 10.06.2015 07:07

  Na początek zdygitalizowano wszystkie roczniki... "Socjalistycznego Tempa". Dlaczego?

  Wystarczy wejść na stronę stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, którą uruchomiła MBP im. Melchiora Wańkowicza. Są tam już dostępne roczniki „Socjalistycznego Tempa” od 1951 do 1989 r. Treść zdigitalizowano z egzemplarzy zgromadzonych zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i z egzemplarzy, które przekazała Huta Stalowa Wola.

  – Zeskanowane pliki poddaliśmy między innymi kompresji, tak by szybciej się otwierały i przeglądanie było płynne. Po zeskanowaniu cały rocznik „Socjalistycznego Tempa” ważył 15 GB, a po kompresji ok. 500 MB. I to bez specjalnej straty na jakości. Dzięki specjalnemu formatowi przeglądanie stron jest bardzo szybkie – wyjaśnia Tomasz Gotkowski, specjalista do spraw digitalizacji.

  Przeglądanie możliwe jest również za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Wszystkie publikacje udostępniane są nieodpłatnie, a zawartość zamieszczana w stalowowolskiej Bibliotece Cyfrowej będzie się systematycznie powiększała.

  – Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności zdigitalizować numery „Socjalistycznego Tempa”, bp były to najczęściej przeglądane archiwalne materiały z księgozbioru biblioteki. Upływ czasu sprawił, że część z tych gazet dosłownie zaczyna rozpadać się w rękach. Dzięki digitalizacji pasjonaci historii Stalowej Woli będą mogli nadal przeglądać stare roczniki gazety i szukać informacji, już bez ryzyka, że któraś z gazet zostanie uszkodzona – dodaje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół