• facebook
 • rss
 • Zabierz wnuczka na majówkę

  ks. Tomasz Lis

  dodane 04.05.2015 08:45

  „Zabierz wnuczka na majówkę” – to pomysł legionistów Maryi i Sandomierskiego Gościa Niedzielnego na powrót do dawnego zwyczaju śpiewów majowych przy przydrożnych kapliczkach.

  Są miejsca, gdzie zwyczaj śpiewania maryjnej litanii w majowe wieczory przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach jest trwałą tradycją. Gdzie indziej gromadzi on tylko osoby starsze, ale są i takie miejsca gdzie po wielu latach pięknej tradycji zaprzestano wspólnej modlitwy a przydrożne krzyże ledwo co widać zza wybujałych chaszczy.

  Już kolejny rok Legion Maryi w maju rusza z ewangelizacyjną akcją  „Zabierz wnuczka na majówkę”. W tym roku z pomocą rusza mu nasza sandomierska redakcja Gościa Niedzielnego, chcąc odnowić starą polską tradycję i zaprosić do wspólnej modlitwy młodych i dzieci.

  - Co wieczór gromadzimy się aby śpiewać litanię maryjną, pieśni o Matce Bożej oraz odmówić dziesiątek różańca. Tego uczyły nas babcie i mamy. Tak zawsze bywało. Teraz z roku na rok jest nas coraz mniej. Szczególnie młodych trudno namówić na wspólne śpiewanie. Chyba się wstydzą stanąć obok starszych i modlić się – ze smutkiem opowiada Maria Bielas z podopatowskiej wioski.

  Aby nie zaginął polski zwyczaj osoby zrzeszone w Legionie Maryi prowadzą majową akcję ewangelizacyjną „Zabierz wnuczka na majówkę”. – Chcemy wskrzesić dawny zwyczaj, tam gdzie już nie śpiewa się majówek i zachęcić młodych do wspólnej maryjnej modlitwy. Wychodzimy do tych zapomnianych kapliczek, odnawiamy je w miarę możliwości i zapraszamy do modlitwy. Tam, gdzie ta modlitwa jest kultywowana po prostu dołączamy się zachęcając szczególnie dzieci do udziału w majówkach. Nazwaliśmy tę akcję „Zabierz wnuczka na majówkę”, aby osoby starsze poczuły się odpowiedzialne za wychowanie religijne młodego pokolenia. Jest to także sposób na ewangelizację – podkreśla ks. Rafał Cudziło, diecezjalny opiekun duchowy Legionu Maryi.

  Redakcja sandomierskiego Gościa Niedzielnego dołącza do pomysłu legionistów zapraszając naszych Czytelników do podzielenia się informacjami, gdzie zwyczaj majówek jest kultywowany i nadsyłania do nas informacji i zdjęć z waszych wspólnych spotkań na majowych nabożeństwach przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach.

  Pierwszy sygnał dostaliśmy z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. W każdą niedzielę maja nabożeństwa majowe odbywają się przy kapliczkach i pomnikach znajdujących się na jej terenie. W tym roku pierwsza majówka odbyła się w lesie Zwierzyniec przy zabytkowej kapliczce św. Onufrego.

  Kolejne informacje i zdjęcia prosimy nadsyłać na adres: sandomierz@gosc.pl

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • terma
   05.05.2015 07:51
   Śpiewanie pod figurkami miało sens kiedy do kościoła było daleko, dziś każdy wierny ma do kościoła blisko a litanię zwykle poprzedza msza św. a ta jest najważniejsza. Myślę, że taki właśnie model należałoby lansować.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół