Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Z życia gwardzisty

Istotnym wyróżnikiem gwardii założonej przez Dominika Horodyńskiego, adiutanta Tadeusza Kościuszki, jest aspekt narodowowyzwoleńczy.

3 kwietnia ruszył projekt przygotowany przez dział etnograficzny Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli pt. „ Z życia gwardzisty. Tradycja i transformacje Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego”.  - Jego zadaniem jest pokazanie w sposób całościowy, uwzględniający konteksty historyczne i współczesne, tradycji Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego. Kompleksowa rejestracja, dokumentacja i archiwizacja działań Gwardii uwzględnia transformacje grupy, nowe konteksty, w jakie wpisuje się, poszerzone o współczesne okolicznościowe imprezy o charakterze kościelnym i państwowym oraz uwypukla wymiar historyczny - wyjaśnia Marzena Kościółek - Tofil z MR w Stalowej Woli

Jeszcze w kwietniu zostanie ogłoszony konkurs regionalny pt. „W gwardii od pokoleń” skierowany do osób, które mogą udokumentować kilkupokoleniowe, rodzinne tradycje bycia w Gwardii Narodowej. Jesienią zaś zostało zaplanowane opracowanie i uruchomienie wirtualnego archiwum tradycji ludowych dolnego Nadsania z odsłoną pierwszą – strażą grobową z Zaleszan. Portal będzie sukcesywnie powiększany o kolejne zagadnienia i zjawiska kulturowe, które wyróżniają tutejszy region. W realizacji projektu bierze udział Gwardia Narodowa na czele z wieloletnim jej komendantem Adamem Chciukiem. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy