• facebook
 • rss
 • Dominikańskie Jerycho

  ks. Tomasz Lis

  dodane 18.03.2015 23:16

  Przez siedem dni w klasztorze sióstr dominikanek w Wielowsi trwało modlitewne Jerycho o łaskę beatyfikacji sługi Bożej matki Kolumby Białeckiej.

  Przez tydzień na wspólną modlitwę zaproszeni byli mieszkańcy Wielowsi oraz wszyscy chętni. W ramach Jerycha odbywały się czuwania modlitewne, wspólna Droga Krzyżowa, adoracje Najświętszego Sakramentu, a także spotkania informacyjne o życiu i działalności matki Kolumby, „dzień otwartej celi” założycielki oraz prezentacja multimedialna o działalności zgromadzenia. W czas zakonnej modlitwy wpisały się także jubileuszowe obchody 800-lecia wielowiejskiej parafii, w której siostry są obecne od 155 lat.

  Podsumowaniem tygodniowego Jerycha była Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii biskup wskazał na aktualność charyzmatu zgromadzenia, które troszczy się o edukację młodzieży i opiekę nad starszymi i chorymi. Biskup wskazał, że obchodzony Rok Życia Konsekrowanego to szczególny czas powrotu do wierności charyzmatom zakonnym oraz stawania się poprzez realizację zakonnych ślubów świadkami miłości Chrystusa w świecie. Podczas wspólnej Eucharystii, w której uczestniczyli także mieszkańcy Wielowsi, modlono się o łaskę beatyfikacji matki Kolumby Białeckie.

  – Od początku zamierzeniem matki założycielki była praca sióstr pośród ludu wiejskiego, gdzie było najwięcej osób biednych i zaniedbanych dzieci. Aby realizować ten charyzmat, do pewnego momentu nasze klasztory znajdowały się tylko na wioskach. Dziś miasta stają się miejscem, gdzie żyje coraz więcej ubogich i zaniedbanych osób, dlatego i nasza posługa powoli przenosi się także do miast – mówi s. Natalia.

  Obecnie siostry dominikanki pracują także jako katechetki w szkołach i posługują przy parafiach, prowadzą domy pomocy społecznej i otaczają opieką dzieci niepełnosprawne fizycznie i psychicznie głęboko upośledzone. Prowadzą także placówki misyjne w dalekiej Rosji i w Kamerunie. Posługują również w USA, Kanadzie, Włoszech, na Ukrainie i Białorusi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół