• facebook
 • rss
 • Posłanie diakonów

  ks. Tomasz Lis

  dodane 04.02.2015 20:55

  Po kilku latach formacji i gruntownych studiach filozoficzno-teologicznych przychodzi czas na poznanie praktycznego posługiwania duszpasterskiego. Alumni ostatniego roku seminarium przez kilka miesięcy będą katechizować i poznawać pracę w parafii.

  Rozesłanie diakonów na praktykę duszpasterską odbyło się podczas specjalnego nabożeństwa w kaplicy seminaryjnej. Wspólnej modlitwie, w której uczestniczyli księża z zarządu seminaryjnego, księża proboszczowie przyjmujący diakonów na praktykę i alumni, przewodniczył ksiądz Jan Biedroń, rektor uczelni. - Apostołowie otrzymali do wykonania misję. Ich zadaniem było nauczanie i nawracanie ludzi. Wy też, drodzy diakoni, macie tę samą misję. Dzisiaj bardziej przemawia zasada nawracania nie tyle słowami, co własnym przykładem. Dlatego dziś, w czasie rozesłania na praktykę duszpasterską, warto jeszcze raz zapytać: dlaczego poszedłem za głosem Pana Jezusa i trwam? - mówił ks. Jan Biedroń podczas homilii. Wskazując na czekające ich zadania, podkreślił także potrzebę troski o własną duchowość. - Jako diakoni możecie głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Ale tu nie wystarcza sama sprawność. Tu nie wystarczają zdane egzaminy. Duszą służby diakona, fundamentem przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach pozostaje modlitwa. Bez modlitwy kapłaństwo staje się zawodem, głoszenie słowa propagandą, posługa ołtarzowi obowiązkiem, a wierność i celibat - przepisem dyscyplinarnym Kościoła jako instytucji - dodał rektor.

  Praktyka diakońska potrwa do maja. W miejscach praktyk diakoni poznają funkcjonowanie parafii, pracę z grupami duszpasterskimi, będą prowadzić katechezę oraz przewodniczyć nabożeństwom. Formacja seminaryjna zakłada, że na zakończenie okresu studiów diakon, zanim zostanie dopuszczony do prezbiteratu, powinien przez odpowiedni czas, określony przez biskupa, pracować w duszpasterstwie, wykonując posługi diakońskie.

  Diakoni zostali posłani do następujących parafii:

  Damian Zieliński do parafii pw. Świętego Michała Archanioła Ostrowcu Świętokrzyskim

  Maciej Kołodziejski do parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu

  Grzegorz Słodkowski do parafii pw. św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Rezeda
   06.02.2015 13:44
   Tak mała liczba diakonów jest odzwierciedleniem złej pracy duszpasterskiej księży w parafiach. Kościoły zamiast stać się miejscem głoszenia Słowa Bożego są miejscem bardzo kiepskich kazań albo walki politycznej. Brakuje pracy z młodzieżą, brakuje ministrantów, kościoły stają się miejscem gdzie "załatwia się sprawy", chrzest, ślub, pogrzeb itd. jedna msza św. w ciągu dnia a potem kościół zamknięty na cztery spusty i gdybyś chciał się pomodlić to pod"figurą", efekt? całe seminarium to chude dwie klasy w liceum.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół