• facebook
 • rss
 • Bp K. Nitkiewicz: Zobojętnieliśmy na to, co święte

  ks. Tomasz Lis

  dodane 19.01.2015 10:36

  Biskup Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej jako ekspiację za znieważenie w tym miejscu Najświętszego Sakramentu.

  Podczas homilii hierarcha wezwał do większego szacunku wobec świętości, a szczególnie wobec Eucharystii. - Do przebłagania za znieważenie Najświętszego Sakramentu, jakie dokonało się w tym miejscu, dołączmy nasze osobiste grzechy i zaniedbania popełnione wobec Chrystusa Eucharystycznego. Zdarza się przecież, że przyjmujemy Komunię św. bez należytego przygotowania albo jako kapłani sprawujemy niedbale Mszę św. Ile razy zachowujemy się niewłaściwie w świątyni albo po prostu nie wykorzystujemy okazji do tego, żeby adorować Chrystusa w Eucharystii. Wynika to poniekąd z ducha czasów, w których żyjemy i które tworzymy. Zobojętnieliśmy na to, co święte, spowszedniał nam grzech, a wymagania duszy zagłuszają inne potrzeby chwili, bardziej zmysłowe i materialne. Więc i uczucia religijne wygasają. Niech ten szczególny dzień, kiedy klękamy przed Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ożywi naszą miłość do Eucharystii, w której wyraża się Boża Miłość do każdego z nas. Uczymy się także szacunku do wiary, tej naszej wyniesionej z domu i z katechezy ale także do wiary wyznawanej przez ludzi należących do innych Kościołów i religii. Okazją do tego jest rozpoczynający się Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan – mówił w homilii bp K. Nitkiewicz.

  W całej diecezji podczas niedzielnych Mszy św. śpiewano przed wystawionym Najświętszym Sakramentem suplikacje, jako wyraz ekspiacji. Aktu wandalizmu, włamania, kradzieży i znieważenia Najświętszego Sakramentu dokonano w ostrowieckim kościele wieczorem 13 stycznia. Nieznani sprawcy włamali się do kościoła i ukradli z tabernakulum kielich mszalny, patenę i puszkę na komunikanty profanując umieszczony tam Najświętszy Sakrament.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Rezeda
   20.01.2015 07:58
   Tak, zobojętniliśmy na to co święte i tu ksiądz biskup ma rację, jednak do tego zobojętnienia doprowadzili w znacznej mierze księża proboszczowie pozwalając przerabiać kościoły na sale balowe przy okazji I Komunii Świętej, pozwalając na występy "artystyczne" w prezbiteriach, gdzie za plecami występujących jest tabernakulum z Najświętszym Sakramentem i pali się wieczna lampka, pozwalając lub organizując szopki w bezpośredniej bliskości ołtarza emanujące ruchomymi i głośnymi zabawkami w czasie Mszy Św. a także podczas Komunii. Tak często wyglądają nasze Kościoły a GN w sandomierskiej mutacji organizuje konkursy i zachwyca się takimi szopkami, które z Szopki Bożonarodzeniowej zrobiły prawdziwą "szopkę" ( w potocznym tego słowa znaczeniu).
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół