• facebook
 • rss
 • Hamletowskie pytanie

  Andrzej Capiga

  dodane 15.11.2014 09:39

  Rodzina wielodzietna - koszt czy życiowa inwestycja? Pod takim hasłem odbyły się Pierwsze Janowskie Dni Rodziny.

  Była to dwudniowa impreza, którą zorganizowali wspólnie Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miasta i Gminy w Janowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie „Humanus”.

  Pierwszy dzień to warsztaty w OPS, gdzie rodziny mogły porozmawiać z ekspertami o przemocy w rodzinie, problemie uzależnień czy dowiedzieć się, jak skorzystać z Karty Dużej Rodziny, o powstaniu której zdecydowali we wrześniu tego roku janowscy radni miejscy.

  Do dyspozycji uczestników warsztatów byli prawnik, psycholog, pracownik socjalny, logopeda czy doradca zawodowy. Niestety frekwencja nie mogła cieszyć.  

  Dzień drugi natomiast to konferencja z udziałem naukowców zarówno z uczelni lubelskich, jak i Rzeszowa, Częstochowy i Bydgoszczy, która toczyła się w sali widowiskowej Janowskiego Ośrodka Kultury.

  Dyrektor OPS w Janowie Lubelskim wyraziła nadzieję, iż będą to cykliczne spotkania, wzbogacone o różnorodne imprezy towarzyszące, jak na przykład rodzinny piknik.

  - Warto każdemu przypominać, iż rodzina jest najważniejsza. Chcemy aby rodziny w naszej gminie były widziane i doceniane. Władze powiatu i miasta starają się też dostrzegać wielodzietne rodziny i pomagać im. Świadczy o tym na przykład uchwalenie przez radnych miejskich Janowskiej Kartę Dużej Rodziny. Będziemy w jej ramach zachęcać przedsiębiorców do stosowania różnorodnych ulg dla takich właśnie rodzin - powiedziała Magdalena Kolasa, dyrektor OPS w Janowie Lubelskim.

  Obecny na konferencji starosta janowski Jerzy Bielecki zaapelował o promocję wielodzietnej rodziny i skończenie wreszcie ze stereotypem, iż duża rodzina kojarzy się przede wszystkim z patologią.

  Sekretarz GiM Janów Lubelski Bożena Czajkowska wspomniała z kolei o projekcie dotyczącym wieloosobowej rodziny, a realizowanym przez miasto, który nazywa się „Schematom stop”. Uczestniczą w nim przedstawiciele różnych instytucji, zarówno z gminy, jak i powiatu. Bardzo cenne wprowadzenie do dyskusji o wielodzietnej rodzinie miał dr hab. Włodzimierz Dłubacz z KUL, który mówił o wartościach w rodzinie.

  Janowskim Dniom Rodziny towarzyszył konkurs plastyczny dla dzieci, na który wpłynęło 26 prac, z którym 6 zostało wyróżnionych.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół