• facebook
 • rss
 • Nowy most na Wiśle

  ks. Tomasz Lis

  dodane 13.11.2014 23:05

  Łączący dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie nowy most na Wiśle otwarto w Połańcu. Inwestycja kosztowała ponad 200 mln zł. Przeprawa połączy tereny dwóch specjalnych stref ekonomicznych i skróci drogę z Kielc do Rzeszowa.

  Symbolicznego otwarcia mostu dokonały dwie rodziny z dziećmi z obu województw, które w towarzyszyły przedstawicielom obu województw, które spotkały się na środku mostu. Na tę chwilę mieszkańcy obu województw, którzy tłumnie przybyli na most, czekali wiele lat. Oficjalnego otwarcia dokonali marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Marszałkowie wymienili się herbami swoich województw. - Spotykamy się na moście, który łączy i symbolicznie wyraża ideę, którą powinien kierować się mądry samorząd, czyli powinien łączyć. To nowoczesny most, który skróci drogę do stolic obu regionów i ma ogromne znaczenie gospodarcze. Mamy nadzieję, że połączone nim strefy połaniecka i mielecka będą realizować wspólne inwestycje. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli starań, aby ten most został wybudowany, między innymi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - powiedział Adam Jakubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

  Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2012 roku. Wyceniono ją na 178 mln zł, jednak łącznie z wykupami gruntów jej wartość przekroczyła 200 mln zł. Koszty w dużej części zostały pokryte z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Budowa mostu w Połańcu jest zaliczana do najdroższych inwestycji tego programu. Przeprawa w Połańcu będzie przedłużeniem drogi wojewódzkiej 764 Kielce-Połaniec. Po wybudowaniu mostu trasa będzie się kończyła w województwie podkarpackim, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 982 Szczucin-Jaślany.

  Most ma prawie 1 kilometr, a jego szerokość wynosi około 15 metrów. Oprócz dwóch pasów jezdni znajduje się na nim chodnik o szerokości 1,5 metra oraz ścieżka rowerowa. Dominującym elementem konstrukcji mostu jest 160-metrowe przęsło nurtowe. Waga całej konstrukcji stalowej to 3 700 ton.

  Dzięki inwestycji droga między stolicami obu regionów - Rzeszowem i Kielcami skróciła się o 25 km. Obecna na otwarciu podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz zaznaczyła, że "most spełnia także wymagania NATO-wskie, a więc przyczynia się także do wzrostu bezpieczeństwa naszego państwa".

  - Nie wszyscy wierzyli w tę inwestycję, dzisiaj staje się rzeczywistością. Oddajemy ten most w roku 15-lecia funkcjonowania województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dziś ta przeprawa łączy Kielce i Rzeszów oraz sieć drogową obu województw. Jestem przekonany, że będzie przynosiła ogromne efekty zarówno społeczne jak i gospodarcze" - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
  Podczas otwarcia podziwiano pokaz produkowanego nieopodal w Mielcu śmigłowca Black Hawk, który na kilkadziesiąt sekund zawisł nad

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół