• facebook
 • rss
 • Nowe oblicze Madonny

  ks. Tomasz Lis

  dodane 09.10.2014 23:05

  Wizerunek jest datowany na drugą połowę XVII w. Ks. Jan Kazimierz Celejowski sprowadził go w 1692 r. i umieścił w głównym ołtarzu.

  Do wspólnoty parafialnej w Ćmielowie powróciła ikona Matki Bożej w łaskami słynącym wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Szczególnie umiłowali Ją miejscowi ceramicy, którzy obrali Ją sobie za patronkę i przed Jej wizerunkiem modlą się w każdą pierwszą sobotę sierpnia.

  Wierni do powitania Maryi przygotowywali się poprzez parafialny maryjny dzień skupienia. W dzień powitania spotkali się na ćmielowskiego Rynku. Tam pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Czesława Gumieniaka modlono się przed przybyłym po półrocznej renowacji wizerunkiem Madonny. Po modlitwie w procesji obraz przewieziono do świątyni parafialnej.

  - Dzisiejsza nasza modlitwa na Rynku nawiązuje do uroczystości, która miała miejsce 4 sierpnia 1957 r. Wtedy to ufundowano nową srebrną sukienkę, a obraz przyjechał koleją z Warszawy na stację do Ćmielowa i stąd został uroczyście wprowadzany do kościoła. Po 57 latach od tamtego wydarzenia obraz został poddany pracom konserwacyjnym i powraca na swoje miejsce do ćmielowskiej świątyni – poinformował ks. Czesław Gumieniak, proboszcz parafii.

  W murach kościelnych ikonę powitał bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup przewodniczył Mszy św. w asyście kapłanów z dekanatu, która zgromadziła licznych parafian. W homilii bp K. Nitkiewicz zachęcił do odmawiania modlitwy różańcowej, która poprzez rozważanie tajemnic życia Chrystusa i Maryi ukazuje Bożą miłość do człowieka. Dzieciom, które w tym roku szkolnym przystąpią do sakramentu pokuty i pierwszy raz przyjmą Komunię św. biskup poświęcił różańce. Na koniec zebrani przyjęli Boże błogosławieństwo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół