• facebook
 • rss
 • Święty Michał w fotografii

  ks. Tomasz Lis

  dodane 15.09.2014 19:02

  W zawiązku z obchodzonym przez parafię św. Michała Archanioła jubileuszem czterech wieków fundacji świątyni wydano obszerny album o historii, architekturze i życiu duszpasterskim wspólnoty. Książkę zaprezentowano podczas spotkania w sali kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  - Aby opowiedzieć historię kościoła i parafii sięgnęliśmy do najstarszych zachowanych zdjęć, jak również pokazaliśmy jego piękno i majestat w różnych porach roku. Poprzez fotografię chcieliśmy poprowadzić czytelnika w miejsca, gdzie tylko wąskie grono osób ma wstęp, oraz pokazać jak parafia żyje duszpastersko. To wszystko zawarliśmy w trzystu zdjęciach oraz dokładnym opisie – tłumaczy Andrzej Łada, jeden z pomysłodawców i twórców albumu.

  Wydany album liczy 162 strony w formacje A3. Fotograficzną opowieść rozpoczynają archiwalne zdjęcia z lat międzywojennych, pokazujący parafię, kapłanów i miasto. Bardzo ciekawie się prezentują fotografie unikalnych dokumentów fundacji kościoła i założenia Bractwa św. Anny pochodzące z 1614 r. Pośród fotografii możemy podziwiać widoki kościoła utrwalone w różnych porach roku oraz z lotu ptaka. – Wiele z tych zdjęć powstało w ciekawych okolicznościach, które na pewno nie są do powtórzenia. O ich powstaniu decydowało tzw. szczęście fotografa. Myślę, że ciekawe dla wielu osób mogą być zdjęcia strychu kościoła jak i dzwonów kościelnych, które najczęściej słyszymy ale mało kto ma okazję je zobaczyć – podkreśla – A. Łada.

  W albumie pokazane jest z niemalże całe wnętrze kościoła z dokładnym opisem historyczno-artystycznym którego dokonała Justyna Łada.

  Kolejne strony albumu pokazują codzienność kościoła, a więc pracę zakrystianki, organistki oraz posługę kapłanów. Dość znaczna cześć albumu pokazuje życie parafialne i duszpasterskie utrwalone w fotokronice.

  - Czterysta lat, to nie tylko historia, wspomnienia i pamięć. To nie tylko uroczyście obchodzony jubileusz. Gdy będziemy przeglądać ten album, niech nas nie opuszcza świadomość, że umieszczone w nim fotografie są tylko zewnętrzną stroną czegoś głębszego, misterium zasłoniętego przed naszymi oczami. We wnętrzu kościoła, w centrum naszej parafii bije nieustannie jej ukryte serce. Jest nim żywy Bóg, bo przecież świątynia to przede wszystkim miejsce Jego przebywania – podkreślał ks. Jan Sarwa, proboszcz parafii.

  Album zawiera fotografie licznych autorów: Andrzeja Łady, Stanisława Dunin-Borkowskiego, Tomasza Lenarta, ks. Rafała Kułagi, ks. Adama Stachowicza i ks. Łukasza Malińskiego oraz wiele historycznych reprodukcji. Opracowanie graficzne i projekt albumu wykonał Paweł Działowski.

  Prezentację albumu uświetnił swoimi występami chór Coro Cantorum z MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz parafialna schola.

  Album o parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim   Promocja albumu
  Album o parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość
  Wydano album o ostrowieckim kościele   Parafia w fotografiach
  Wydano album o ostrowieckim kościele
  ks. Tomasz Lis /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół