• facebook
 • rss
 • Niech nas prowadzi drogami miłości

  ks. Tomasz Lis

  dodane 12.09.2014 14:54

  Hasłem obchodów roku miłosierdzia będą ewangeliczne słowa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25,40).

  W diecezji zainaugurowano działania duszpastersko-formacyjne związane z Rokiem Caritas. Obchody włączone są w przygotowania do jubileuszu 200-lecia utworzenia Diecezji Sandomierskiej (1818–2018). Będzie to czas, w którym wiele instytucji diecezjalnych i parafialnych będzie realizowało cele charytatywne i formacyjne mające na celu zwrócenie uwagi na konkretne działania dobroczynne mające wynikać z duchowości chrześcijańskiej. Hasłem obchodów Roku Caritas będą ewangeliczne słowa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25,40).

  Obchody roku miłosierdzia rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii biskup wskazał na postać Maryi, jako tej, która uczy podążać drogą miłości niesionej najbardziej potrzebującym.

  - Św. Antoni Padewski naucza, że imię Maryi „jest ukochane przez aniołów, straszliwe dla demonów, zbawcze dla grzeszników i słodkie dla sprawiedliwych”. Rozpoczynając kolejny etap naszych przygotowań do jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, powierzamy całą naszą wspólnotę opiece Najświętszej Dziewicy. Niech nas poprowadzi drogami miłości. Te drogi wydeptane jej stopami prowadzą do Boga oraz do sióstr i braci, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, o których nieraz zapominamy, a przecież należą do tej samej diecezjalnej rodziny. Nie może ich zabraknąć na naszym jubileuszu. Uczmy się kochać od Maryi, bo przecież Kościół to wspólnota z miłości – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Kolejna cześć spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury gdzie przedstawiono historię działań dobroczynnych na przestrzeni dwu wieków istnienia diecezji oraz aktualne przedsięwzięcia charytatywne podejmowane przez diecezjalną Caritas. Ks. Zbigniew Sobolewski w wykładzie inauguracyjnym mówił o zadaniach posługi wobec potrzebujących, misji Caritas oraz wymiarze duchowym dzieł miłosierdzia.

  Następnie na scenie Domu Katolickiego swoje zdolności zaprezentowali członkowie Zespołu Tanecznego funkcjonującego w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim. - Rok Caritas, który rozpoczynamy w diecezji ma za zadanie pokazać, w jaki sposób Kościół od początku czynił dzieła miłosierdzia, podsumować dotychczasowe działania Caritas na przestrzeni dwustu lat w strukturach naszej diecezji oraz wytyczyć nowe kierunki pomocy potrzebującym. Chcemy, aby to nie była tylko pusta lekcja historii, ale konkretne zaproszenie do pełnienia dzieł miłosierdzia. Dlatego chcemy mocniej zaktywizować Parafialne Zespoły Caritas oraz dołożyć starań w pracy formacyjnej ze Szkolnymi Kołami Caritas, aby działania lokalnych wolontariuszy przekładały się na konkretną pomoc wobec potrzebujących – wyjaśnił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

  Obchody Roku Caritas potrwają do 12 czerwca 2015 r.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół