- Chrystusowy krzyż, czczony od wieków na tym wzgórzu, wzywa nas od uwolnienia się od samych siebie, wzywa do budowania wspólnoty z innymi. Uczy nas kultury daru, który jest prawdziwym błogosławieństwem dla tego, kto daje i kto otrzymuje - mówił bp K. Nitkiewicz podczas uroczystości.
W samo południe rozpoczęła się Msza św. sprawowana na błoniach przed sanktuarium, gdzie zgromadziło się kilka tysięcy wiernych z całego regionu. Mszy św. u stóp świętokrzyskiego wzgórza przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Wspólna modlitwa zgromadziła kapłanów, ojców oblatów, parlamentarzystów, samorządowców, poczty sztandarowe organizacji społecznych i ruchów kościelnych, dobrodziejów sanktuarium oraz osoby związane z zakończonymi pracami renowacyjnymi. Uroczystość uświetnił chór i wojskowa orkiestra oraz Rycerze Kolumba. Podczas homilii abp A. Dzięga mówił o znaczeniu krzyża, który jest symbolem miłości Boga do człowieka. Metropolita podkreślał potrzebę realizacji „logiki krzyża” w codzienności poprzez dzieła miłosierdzia, wzajemne przebaczenie oraz ducha ofiary. Arcybiskup przypominał także duchowe znaczenie świętokrzyskiego sanktuarium w dziejach całego narodu.
Na zakończenie wspólnej modlitwy dokonano poświęcenia i oddania do użytku odbudowanej wieży. W ramach rekonstrukcji budowli wzniesiono 31-metrowy trzon kamienny, na którym zamontowano hełm wieży z konstrukcji stalowej pokryty blachą miedzianą o wysokości 21 metrów i wadze 40 ton. W sumie zrekonstruowana wieża ma 52 metry wysokości.
Prace prowadziła firma Furmanek Renewal z Daleszyc. We wnętrzu wieży zainstalowano stalowe schody prowadzące na jej szczyt. Dzięki temu turyści będą mogli podziwiać okoliczną panoramę Gór Świętokrzyskich. Zdaniem o. Zygfryda Wiechy OMI, superiora świętokrzyskiego klasztoru, odbudowanie wieży to wielki dar. - Jest to spełnienie marzeń snutych od stu lat. Według przekazów tamtego dnia siła wybuchu zatrzęsła ziemią i miała zniszczyć nie tylko wieżę, ale i morale narodu, który wędrował do tego sanktuarium. Dlatego jako hasło naszych działań wybraliśmy papieską sentencję: „Krzyż trwa, choć zmienia się świat”. Zrekonstruowana wieża górująca nad zabudowaniami klasztornymi to niewątpliwie zwieńczenie prac związanych z rewitalizacją całego kompleksu klasztornego, które trwają od wielu lat. Od samego początku, kiedy w 1936 roku Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, obecni kustosze sanktuarium, objęli swoją opieką Święty Krzyż, z mniejszym bądź większym natężeniem są podejmowane prace, które mają przywrócić dawną świetność sanktuarium - mówił o. Zygfryd Wiecha OMI.