• facebook
 • rss
 • Dbają o zielone płuca

  Marta Woynarowska

  dodane 01.09.2014 18:45

  Z okazji przypadającego w tym roku 90-lecia działalności Lasów Państwowych Rada i Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego podziękowali Wacławowi Pietrzakowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Nowa Dęba za wieloletnią i owocną współpracę nadleśnictwa i powiatu tarnobrzeskiego na rzecz nadzoru i ochrony nad lasami.

  – Lasy są naszym ogólnonarodowym dobrem, a sposób ich prawnej ochrony, prowadzona racjonalna gospodarka leśna i możliwość swobodnego do nich wstępu wyróżnia pozytywnie Polskę na tle Europy i świata. Serdecznie życzymy, aby działalność Lasów Państwowych pozostawała z korzyścią dla polskiej gospodarki i stanu środowiska – powiedział Krzysztof Pitra, starosta tarnobrzeski.

  – Praca, jaką wykonujemy, w społeczeństwie jest mało dostrzegana, a wręcz w ostatnich miesiącach nasiliły się nieporozumienia i przekłamania roli Lasów Państwowych – powiedział Wacław Pietrzak, dziękując jednocześnie za pamięć i słowa uznania dla leśników. Zwrócił również uwagę, że ich praca nie sprowadza się tylko do ochrony lasów i innych jego zasobów, prowadzenia gospodarki leśnej, ale równie ważne jest edukowanie społeczeństwa, by świadomie i z pełną odpowiedzialnością podchodziło do lasów i przyrody.

  Nadleśnictwo Nowa Dęba liczy blisko 26 tys. hektarów, obejmując obszar powiatu tarnobrzeskiego oraz część powiatów stalowowolskiego, kolbuszowskiego i mieleckiego. Zalicza się do jednych z największych nadleśnictw w Polsce.

  Polskie Lasy Państwowe – poprzednik obecnych Lasów Państwowych – zostały powołane do życia 24 czerwca 1924 r. W „Dzienniku Ustaw” zaś z 31 grudnia tego samego roku ukazało się rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące organizacji administracji lasów państwowych. Pierwszym dyrektorem Lasów Państwowych został Adam Loret, który w jednej ze swych wypowiedzi stwierdził: „tylko państwo jako właściciel, jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści płynące z nich dla kraju”. Zginął prawdopodobnie w pierwszych miesiącach II wojny światowej z rąk NKWD.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół