• facebook
 • rss
 • Szkolny start

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.09.2014 15:05

  – Każdy nauczyciel jest kimś wyjątkowym, bo został powołany, aby uczył i formował. Staje się w ten sposób Bożym pomocnikiem w dziele stworzenia nowego człowieka – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do nauczycieli.

  We wszystkich szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek, oznajmiający rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. W wielu świątyniach uczniowie, nauczyciele i katecheci rozpoczynali ten dzień od wspólnej modlitwy o Boże błogosławieństwo na nadchodzący czas edukacji. O dobre owoce nauki i wewnętrznej formacji modlił się wraz z uczniami i nauczycielami bp Krzysztof Nitkiewicz w maryjnym sanktuarium w Ożarowie. We wspólnej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, władze oświatowe ze świętokrzyskim kuratorem oświaty Małgorzatą Muzoł oraz uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i pedagodzy oraz dyrektorzy szkół. Podczas homilii pasterz diecezji podkreślił rolę nauczycieli w procesie nauczania i wychowywania młodego pokolenia.

  – Każdy nauczyciel jest kimś wyjątkowym, bo został powołany, aby uczył i formował. Staje się w ten sposób Bożym pomocnikiem w dziele stworzenia nowego człowieka. A Bóg mu błogosławi i udziela szczególnej pomocy. Skuteczność nauczania i wychowania szkolnego zależy nie tyle od organizacji pracy, od programów, metod nauczania czy podręczników, co właśnie od postawy każdego nauczyciela, od tego czy nauczyciel będzie mistrzem i przewodnikiem dla swoich uczniów. Jeżeli ktoś jest człowiekiem ochrzczonym, należy do Kościoła, niech naśladuje w swojej misji Chrystusa, najlepszego mistrza i nauczyciela – mówił biskup. – Podchodźcie do waszych uczniów z miłością i mądrością. Dzięki temu, każda szkoła, czy to wiejska, czy w mieście, duża i mała będzie miejscem wyjątkowym, miejscem jakby podwójnie ewangelicznym, gdzie Chrystusowe przykazanie miłości nie tylko jest głoszone na katechezie, ale także praktykowane każdego dnia – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Zwracając się do uczniów wezwał ich do podjęcia z odpowiedzialnością szkolnych obowiązków. – Drodzy uczniowie, z pewnością macie swoich ulubionych nauczycieli, ale chcę was dzisiaj zapewnić, że każdy nauczyciel, bez wyjątku, nosi w sercu wasze imię i pragnie waszego dobra. Dlatego bądźcie zawsze wdzięczni za to, co dla was robią. Podejmijcie wasze uczniowskie obowiązki z pasją i wytrwałością. To pomoże wam urzeczywistnić wasze ideały i marzenia – wskazywał biskup, zwracając się do braci szkolnej. Po Mszy świętej dalsza część uroczystości związanych z wojewódzką inauguracją roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół w Ożarowie. Podczas uroczystości inauguracyjnych pierwszakom i sześciolatkom wręczono szkolne elementarze. W tegorocznym roku szkolnym szczególny nacisk jest położony na szkolnictwo zawodowe, dlatego podczas rozpoczęcia roku podkreślano znaczenie procesu edukacji i nauki zawodu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół