• facebook
 • rss
 • Pątnicy z Janowa na trasie

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.08.2014 14:43

  Tegorocznym hasłem pielgrzymowania są słowa: „"Z Maryją do Jezusa". W dwóch grupach: św. Jadwigi i św. Jana pielgrzymuje ponad 300 pątników. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy 12 sierpnia.

  Janowska Pielgrzymka do Częstochowy to najdłuższa i najstarsza z pośród kolumn Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej. Pielgrzymi zdążający na spotkanie z Czarną Madonną idą pod przewodnictwem kierownika kolumny ks. Sławomira Machowskiego wraz z 4 kapłanami.

  W tym roku wyprowadzenie pielgrzymów odbyło się podczas nabożeństwa Słowa Bożego w janowskim sanktuarium. We Mszy św. pątnicy uczestniczyli w Modliborzycach. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali abp Wojciech Ziemba i bp Ryszard Karpiński oraz kapłani z różnych diecezji i idący w janowskiej pielgrzymce.

  Msza św. był upamiętnieniem 100-lecia urodzin bpa Józefa Drzazgi, pochodzącego z parafii Modliborzyce. Jemu też poświęcono odsłoniętą pamiątkową tablicę. Z Modliborzyc pątnicy przez parafię Brzeziny Stojeszyńskie podążyli do Zaklikowa oraz do Lipy.

  - Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę od 1979 r. corocznie do Niej pielgrzymować. Zaczęło się wszystko od ogłoszenia księdza proboszcza i pamiętam poszłam wtedy do Częstochowy z najstarszym synem. Zawsze niosę ze sobą intencje pielgrzymowania oraz prośby i podziękowania tych, którzy mi je powierzają - mówiła pani Halina ze Stróży.

  Wielu pielgrzymów po raz pierwszy wyrusza na szlak. - Do pielgrzymki zachęciła mnie koleżanka. Idę, ponieważ w tym roku będę zdawać maturę i chcę poprosić Boga o pomoc. Ponieważ to moja pierwsza pielgrzymka, więc trochę się boję, że mogę nie dać rady dojść - mówiła Marta Śwircz z parafii Potok Stany.

  Pielgrzymom towarzyszy kilkaset pielgrzymów duchowych w Janowie Lubelskim i zapisywanych podczas trasy. To oni codziennie gromadzą się w swoich świątynia na Apelu Jasnogórskim. - Duchowi pielgrzymi gromadzą się każdego dnia o godzinie 20.30. Nabożeństwo odbywa się na Placu Maryjnym. Rozważamy na miejscu to, co pielgrzymi rozważają w drodze. Przychodzący poprzez modlitwę różańcową, procesję po placu Maryjnym i modlitwę Apelową włączają się w duchowe owoce pątniczego trudu – informował ks. Jacek Staszak, janowski proboszcz.

  Janowska kolumna to część Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej, w skład której wchodzą ponadto kolumny z Sandomierza, Stalowej Woli ze Stalowej Woli i Świętokrzyska z Ostrowca Świętokrzyskiego. One wyruszą na trasy 4 sierpnia. Każda z kolumn porusza się po swojej wyznaczonej trasie. Połączą się przed samym wejściem do Częstochowy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół