• facebook
 • rss
 • Stulecie Wielkiej Wojny

  ks. Tomasz Lis

  dodane 11.07.2014 11:25

  W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę "Wielka Wojna na Sandomierszczyźnie. Działania militarne 1914-1915". Wystawa została przygotowana w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą wybuchu I wojny światowej.

  Tematyka ekspozycji związana jest z działaniami militarnymi, jakie miały miejsce w Sandomierzu i najbliższej okolicy w pierwszych dwóch latach wojny. – Jest to nasza druga wystawa związana z obchodami stuleciawybuchu I wojny światowej. Pierwsza była związana z działającą w tym rejonie flotyllą rzeczną – mówi Jolanta Smuniewska, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Na obecnej ekspozycji można zobaczyć wiele eksponatów militarnych wojsk centralnych i armii rosyjskiej związanych z działaniami wojennymi tamtego czasu. Wyeksponowano także wiele pocztówek, fotografii i rysunków przedstawiających miasto podczas zawieruchy wojennej.

  – Ziemia Sandomierska leżała na pograniczu rosyjsko-austriackim, dlatego z chwilą wybuchu I wojny światowej stała się terenem ciężkich walk. Toczyły się one między innymi w rejonie naszego miasta, jak choćby listopadowa bitwa nad Opatówką. Szczególne miejsce na wystawie zajmie nadgraniczny wówczas Sandomierz, który w pierwszej połowie września 1914 roku stał się areną krwawych zmagań. Pod murami miasta starły się armie dwóch państw zaborczych: rosyjska i austro-węgierska, w których po przeciwnych stronach walczyli Polacy wcieleni do obcych wojsk. Na ekspozycji nie zabrakło również pamiątek związanych z działaniami I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, między innymi udział w bitwie pod Konarami w maju 1915 roku, jak również pamiątek z pobytu 1 Pułku Legionów w Jakubowicach, gdzie 9 września 1914 r. Józef Piłsudski podpisał nominacje i awanse oficerskie dla 137 swoich żołnierzy – wyjaśniła J. Smuniewska.

  Bardzo ciekawą ekspozycją jest wystawa dotycząca mostów sandomierskich, których zbudowano aż osiem w czasie całych działań wojennych. Wystawa potrwa do października br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół