• facebook
 • rss
 • Pod znakiem Jagiellonów

  ks. Tomasz Lis

  dodane 06.07.2014 09:55

  Na Starym Rynku można oglądać pokazy walk rycerskich, tańca dworskiego, rekonstrukcje historyczne, a także zrobić zakupy na kramach i stoiskach z wyrobami artystycznymi, tradycyjnym rzemiosłem, regionalnymi wyrobami.

  W sobotę już od samego rana kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało artystyczne rękodzieło, a także wyroby kulinarne. Można było skosztować m.in.: chleba pieczonego na zakwasie, góralskich serów, wędlin oraz miodu pitnego czy myśliwskich mięsnych przysmaków. Można było też kupić kunsztownie wykonane wyroby z drewna, szkła oraz naturalnych materiałów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od drewnianych zabawek dla dzieci, poprzez chusty z jedwabiu, ceramikę, skończywszy na gustownej biżuterii.

  Od kilku lat uczestnikom jarmarku przygrywają kataryniarze, których zabytkowe instrumenty cieszą się dużym zainteresowaniem.

  Pierwszego dnia zaplanowano występy lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, prezentację chórów oraz pokazy rycerskie. Podsumowaniem był koncert zespołów Boso i Trebunie-Tutki

  Dwudniowa impreza przypomniała mieszkańcom i turystom o bogatej historii grodu nad Wisłą. Od kilku lat Sandomierz należy do organizacji turystycznej "Szlak Jagielloński", stowarzyszenia promującego  miejscowości leżące na trasie słynnych podróży Jagiellonów na Litwę. Powstanie tradycyjnego szlaku epoki Jagiellonów zapoczątkowała podróż Władysława Jagiełły po koronę polską w 1386 r. Dzięki prawu składu oraz znalezieniu się na trasie wspomnianego szlaku, Sandomierz stał się miejscem licznych jarmarków z udziałem kupców z całej Europy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół