• facebook
 • rss
 • Rowerem z ojcem świętym

  ks. Tomasz Lis

  dodane 14.06.2014 16:34

  Blisko osiemset osób stanęło na starcie V Sandomierskiego Rajdu Papieskiego "Rowerem z ojcem świętym". Tym razem miłośnicy rowerowych wypraw pojechali do Karwowa.

  Mimo początkowo niesprzyjającej pogody, od samego rana miłośnicy rowerowych wypraw gromadzili się pod sandomierskim Ratuszem, skąd wyruszał rowerowy rajd. Tym razem miejscem docelowym był Karwów, miejsce urodzenia bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji.

  Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I tym razem przybyli rowerzyści z Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Janowa i innych miejscowości diecezji. Dodatkowo do Karwowa wyruszyły rowerowe kolumny z Ostrowca, Klimontowa i Iwanisk.

  Mimo początkowego deszczy, rowerzystom na trasie zaczęła sprzyjać pogoda i lekko zmoczonych szybko osuszyło słońce.

  Papieski rajd rowerowy, odbywa się w rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w diecezji sandomierskiej.

  Tym razem rowerzyści mieli do przebycia ponad 30 kilometrową trasę, która wiodła urokliwymi wzniesieniami, dolinami i wąwozami Wyżyny Sandomierskiej. Warto dodać, że nie była to łatwa trasa, liczne podjazdy wymagały od rowerzystów dobrej kondycji. Na starcie wspólnej imprezy stanęli przede wszystkim młodzi cykliści, ale nie brakowało także i seniorów, jak również całych rodzin. Wśród rowerzystów wystartowały grupy parafialne, księża, klerycy z rektorem Seminarium Duchownego, siostry zakonne. Na sandomierskim starcie, jak co roku, stanął inicjator Rajdu bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji społecznych oraz gwiazdami polskiego kolarstwa w tym z Kazimierzem Stafiejem, wielokrotnym Mistrzem Polski.

  – Tym razem ruszamy do miejsca narodzin bł. Wincentego Kadłubka związanego ściśle z Sandomierzem i naszą diecezją. Jest to okazja, aby jeszcze bardziej poznać tę postać i naśladować ją w swoim życiu. Po raz kolejny Rajd jednoczy nas, małych i starszych, całe rodziny, osoby świeckie, duchowne i różne grupy społeczne. Cieszy to, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Jest to także forma ewangelizacji, a zarazem miłe i zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz wspólne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, któremu dedykowaliśmy ten Rajd - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz, podczas rozpoczęcia Rajdu.

  Trasa Rajdu wiodła poprzez: Lenarczyce, Radoszki, Jankowice, Dacharzów, Pielaszów, Malice Kościelne do Karwowa. W miejscach odpoczynku uczestnicy Rajdy byli gościnnie podejmowani przez parafian z Jankowic i Malic.

  - Taki Rajd to okazja do wspólnego spotkania, aktywnego wypoczynku i poznania okolicy. Jako zawodowi kolarze, chętnie uczestniczymy w takich zjazdach, bo jest to dobra okazja, aby promować kolarstwo i taki sposób spędzania czasu – podkreślał Kazimierz Stafiej, utytułowany reprezentant Polski w kolarstwie.

  Uczestnicy mieli zapewnioną opiekę medyczną, serwis techniczny oraz byli pilotowani przez patrole policyjne.

  Podsumowanie Rajdu nastąpiło przy źródełku bł. Wincentego, miejscu gdzie według podań miał stać jego dom rodzinny. Tutaj gospodarze z Karwowa i parafii Włostów podjęli kolarzy bigosem i pysznym ciastem. Spotkanie umiliła śpiewem miejscowa schola. Na zakończenie podziękowano organizatorom i służbom dbającym o bezpieczeństwo całej imprezy oraz sponsorom. Wręczono także okolicznościowe nagrody i upominki dla najbardziej wytrwałych, najmłodszych i najstarszych uczestników wspólnej wyprawy. Fundatorem nagród książkowych było Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu. Organizatorami Rajdu byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, Urząd Miasta Sandomierza i Burmistrz Jerzy Borowski, MOSiR w Sandomierzu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół