• facebook
 • rss
 • Młodzi bibliści

  ks. Tomasz Lis

  dodane 09.04.2014 17:15

  Finaliści etapu szkolnego spotkali się, aby rywalizować o tytuł najlepszego młodego znawcy Biblii. Musieli się wykazać perfekcyjną znajomością trzech ksiąg.

  Finał etapu diecezjalnego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez Zespół ds. Młodzieży Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Diecezjalne Dzieła Biblijne odbył się w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu. Finał poprowadził ks. Roman Sieroń, delegat biskupa sandomierskiego ds. Dzieła Biblijnego, który powitał 35 uczestników konkursu, którzy zwyciężyli w szkolnych etapach poprowadzonych w placówkach ponadgimnazjalnych naszej diecezji.

  Zakres wiedzy, którą muszą się wykazać młodzi w tym roku, stanowią 1 i 2 Księga Królewska oraz Ewangelia wg Św. Marka. Tematyka tej edycji doskonale nawiązuje do trwającego Roku Duszpasterskiego pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Rozważane w tegorocznym konkursie treści, ukazują Jezusa Chrystusa, wprost jako Syna Boga. Część starotestamentalna, poucza o ważnych instytucjach, które pomagają zrozumieć Nowe Przymierze oraz służy ewangelistom, w tym Świętemu Markowi, za model do opowiadania o Jezusie.

  Etap diecezjalny złożony z części pisemnej, która wyłoniła siedem najlepszych osób, które awansowały do części ustnej. W tej części ich wiedza była sprawdzana przez powoływaną komisję konkursowe. Ten etap wyłonił troje najlepszych znawców Biblii. Pierwsze miejsce zdobył Adrian Trybulki, drugie Łukasz Czuba obaj z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, na trzecim miejscu uplasował się Adrian Pałacki z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. To oni będą reprezentowali diecezję w ogólnopolskim finale konkursu, który odbędzie się w Niepokalanowie.

  Uczestników konkursu odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym ich wiedzy biblijnej podkreślając równocześnie znaczenie Słowa Bożego w pogłębianiu i kształtowaniu osobistej wiary. Biskup zachęcał także obecnych, aby sięgali jak najczęściej do Pisma świętego i inspirowali do tego swoich rówieśników wskazując im wartości, jakie niesie Boże Słowo. Biskup wręczył laureatom konkursu dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki i nagrody.

  - Ten konkurs, co roku gromadzi wielu młodych ludzi, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości w znajomości wiedzy biblijnej a równocześnie staje się on inspiracją do spotkania ze Słowem Bożym, które rzeczywiście jest żywe i skuteczne, zdolne przemieniać nas, a przez to również rzeczywistość, w której żyjemy. Zwycięzców konkursów diecezjalnych zapraszamy nie tylko na ogólnopolski finał, ale także na dwudniowy pobyt na Spotkaniach Młodych z Biblią, organizowanych na Jasnej Górze. Obok modlitewnej refleksji, uczestnicy przygotowują się również merytorycznie do finału Konkursu, korzystając ze wskazówek biblistów – poinformował Sławomir Kowalik ze Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

  Za stronę merytoryczno-organizacyjną: ks. Roman B. Sieroń oraz Sławomir Kowalik, koordynator konkursu na obszar diecezji sandomierskiej ze strony „Civitas Christiana”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół