• facebook
 • rss
 • Spod pióra Wojtyły

  ks. Tomasz Lis

  dodane 06.04.2014 16:13

  Blisko czterdzieścioro dzieci ze szkół podstawowych przygotowało niezwykłe recytacje wierszy które wyszyły spod pióra Karola Wojtyły.

  W ramach działalności Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, placówka z Mściowa zaprosiła dzieci z klas szkół podstawowych do poznania poezji Karola Wojtyły oraz jego sandomierskich śladów. – Dzieci bardzo chętnie odpowiedziały na zaproszenie i naprawdę pięknie przygotowały często niełatwe wiersze. Duży udział w tym wspólnym sukcesie mieli oczywiście nauczyciele i rodzice małych recytatorów – tłumaczyła Renata Stawowy, organizatorka konkursu.

  Rywalizacja recytatorska przebiegała w trzech kategoriach i obejmowała dzieci z klas od czwartej do szóstej. Dzieci odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który objął honorowym patronatem papieskie przedsięwzięcie oraz Małgorzata Muzoł, Świętokrzyską Kurator Oświaty i Marek Łukaszek, Wójtem Gminy Dwikozy.

  Biskup gratulował młodym wykonawcom talentów oraz zapału w poznawaniu wierszy Jana Pawła II, który w ten właśnie sposób staje się im bliższy. Biskup podkreślał, że w poezji bł. Jana Pawła II zawarte jest całe jego serce oraz głębokie przesłanie miłości Boga.

  Po przesłuchaniach konkursowych wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami pojechali do Sandomierza, by tam podążać śladami Papieża-Polaka i historii tego tysiącletniego miasta. Na Placu papieskim złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, posłuchali wspomnień o wizycie Ojca Świętego w Sandomierzu 12 VI 1999 roku, patrzyli, jak rośnie dąb papieski. Następnie odwiedzili katedrę, w której gościł papież i wysłuchali relacji o odpoczynku Ojca Świętego w Pałacu Biskupim. Po spacerze po Starym Mieście wdrapali się na Bramę Opatowską, by podziwiać panoramę miasta. Na zakończenie wycieczki dobrze bawili się w zbrojowni i chętnie zjedli obiad.

  Trochę zmarznięci, ale zrelaksowani wszyscy wrócili do szkoły w Mściowie, gdzie ogłoszone zostały wyniki i rozdane nagrody.

  Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli uczniowie: Izabela Smagała i Kamila Dubiel z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kocudzy (opiekun p. Beata Kawalec) oraz Dominika Pepaś  z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie (opiekun p. Joanna Nyga-Miśta). Drugie miejsca przypadły: Małgorzacie Sroczyńskiej ze szkoły w Mściowie (opiekun p. M. Sitarska), Julii Plewie z PSP nr 12 w Ostrowcu Świętokrzyskim (opiekunki p. Barbara Kędzierska i Jolanta Arczewska-Nowak), Natalii Myszce z ZS im. Jana Pawła II w Gościeradowie (opiekun p. Beata Sajecka) oraz Paulinie Barwińskiej z Łopuszna. Trzecimi miejscami mogli się cieszyć: Agnieszka Dwojak ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli (opiekun p. Mirosława Pikula), Michał Latra ze szkoły w Świniarach Starych (opiekun p. Magdalena Szczerowoda), Julia Wojtaszek z MZS w Annopolu (opiekun p. Grażyna Ufniarz) oraz Anna Ferenc ze szkoły w Mściowie (opiekun p. Ewa Dajas). Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dzieci z niezwykłym zrozumieniem i w sposób bardzo sprawny warsztatowo recytowały wiersze bł. Jana Pawła II. Jury konkursu przyznało kilka wyróżnień zaś nagroda dla najmłodszego uczestnika trafiła do Agnieszki Dwojak z SP nr 12 w Stalowej Woli. - Wszystkim uczestnikom, nie tylko laureatom, należy pogratulować ogromnej dojrzałości, jaką wykazali się przy interpretacji utworów Papieża-Polaka – podkreśliła R. Stawowy.

  Przeprowadzenie I Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Pawła II w szkole w Mściowie nie byłoby możliwe bez finansowego i rzeczowego wsparcia wielu ludzi i instytucji dobrej woli, przede wszystkim: Wójta Gminy Dwikozy pana Marka Łukaszka, Proboszcza ks. Lecha Siekierskiego i Wiernych Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu, Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oddział w Sandomierzu, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół