• facebook
 • rss
 • Machowskie Reminiscencje

  ks. Tomasz Lis

  dodane 03.04.2014 22:52

  Machów – wioska, której już nie ma. Machów - kopalnia, której też już nie ma. Co jest w tym miejscu teraz? Co wiemy o naszym Machowie? Na to pytanie organizatorzy, prelegenci i uczniowie znaleźli odpowiedź podczas tegorocznego Forum, które odbyło się w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu.

  Tradycyjnie adresowane było ono do szerokiego grona odbiorców: młodzieży i dorosłych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedstawicieli władz miasta, instytucji wspierających wychowanie oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Tarnobrzega.

  Temat ujęto w sposób interdyscyplinarny, a przybliżyli go fascynaci i znawcy naszego regionu. Pokrótce opowiedzieli o historii i kulturze tego miejsca. Tadeusz Zych wygłosił wykład nt. „Machów wioska, której już nie ma”. Poetka, malarka i dziennikarka, pani Dorota Kozioł, opowiedziała młodzieży jedną z legend związanych z ziemią machowską, zawartych w jej książce ”Czary, mary i uroki”. Propagatorka kultury lasowiackiej i liderka legendarnego już Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki”, pani Anna Rzeszut, z typową dla siebie werwą i swadą przybliżyła młodzieży obrzędowość regionu.

  Okres, kiedy Machów był wielką kopalnią siarki i kołem zamachowym rozwoju miasta Tarnobrzega opisał Piotr Duma. Przybliżył młodzieży również sylwetkę Stanisława Pawłowskiego „odkrywcy polskiej siarki”.

  Zaproszeni goście, w tym wielu pełniących kierownicze funkcje w byłym „Siarkopolu”, uczniowie gimnazjów oraz młodzież „Górnika” wrócili do lat ubiegłych spoglądając na ciekawą prezentację multimedialną ukazującą przeobrażenia Machowa, począwszy od kwitnącej jabłoniami i bzami wioski, wielkiego wyrobiska kopalnianego, poprzez jego rekultywację, aż do przepięknego, jednego z największych sztucznych zbiorników – Jeziora Tarnobrzeskiego.

  Tegoroczne Forum było okazją do spotkania przeszłości z teraźniejszością. Do spotkania pokoleń. Do ocalenia kawałka naszej Małej Ojczyzny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół