• facebook
 • rss
 • Świętokrzyska pieśń pasyjna

  ks. Tomasz Lis

  dodane 01.04.2014 11:16

  Laureaci przeglądu zostali wyłonieni podczas eliminacji, które odbyły się miały w świętokrzyskiej bazylice. Jury chwaliło wysoki poziom wykonywanych utworów i profesjonalne przygotowanie artystów.

  W bazylice pw. Trójcy Świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbył się Koncert Galowy I Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Organizatorami przeglądu były władze samorządowe Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach.

  Po eliminacjach jury w składzie: dr Maria Zawartko, Jarosław Zawartko (z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc) spośród 20 wykonawców, którzy zgłosili się do udziału w przeglądzie wyłoniło następujących laureatów:

  - w kategorii soliści: 1 miejsce Piotr Kędziora, 2 miejsce Emilia Chlewicka i 3 miejsce Wacław Pejas;

  - w kategorii zespoły: 1 miejsce Cantus Hilaris oraz Schola z parafii pw. Matki Kościoła w Dąbrowie; 2 miejsce Ludowy Zespół Śpiewaczy „Makoszyńskie Przepióreczki”, 3 miejsce Zespół Cantabo Deo;

  - w kategorii chóry: 1 miejsce Jędrzejowski Chór Miejski, 2 miejsce Chór parafialny z Mirca i 3 miejsce Chór parafialny z parafii Świętych Piotra i Pawła Apostołów z Makoszyna;

  Jury przyznało także nagrodę Grand Prix dla Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy” z Bielin. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki.

  Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia: dla dyrygenta Chóru Miejskiego z Jędrzejowa Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz, dla dyrygenta Zespołu Cantus Hilaris Marii Nyga oraz akompaniatora Zespołu „Echo Łysicy” Grzegorza Michty.

  - Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej. Mamy nadzieję, że z roku na rok liczba uczestników będzie wzrastać. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i koncertu pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania zaprezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu, który jest czasem przygotowania do Świąt Paschalnych – podkreślał o. Dariusz Malajka OMI.

  Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej   Zespoły prezentowały duży poziom artystyczny
  Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
  Archiwum sanktuarium
  Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej   Podsumowanie festiwalu
  Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej
  Archiwum sanktuarium

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół