Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Kompozycja na kanonizację

Ksiądz Jerzy Bisztyga, proboszcz parafii Niemirów, opracował kompozycję na organy "Tu es Petrus. Poema pro organo".

Inspiracją do powstania kompozycji stała się zbliżająca kanonizacja dwu papieży, bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII, oraz refleksja nad słowami powołania Piotra przez Chrystusa na głowę Kościoła: "Ty jesteś Piotr, (czyli Skała), na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16, 18).

- Chorałowe opracowanie tych słów Zbawiciela stanowi nić przewodnią całej kompozycji. Ukazuje ona uobecniony światu w posłudze Piotra tryumf Chrystusowej prawdy, która pomimo uderzających w nią sideł szatańskich ciosów fałszu, zła i śmierci, prowadzi kolejne pokolenia ludzkości ku Bogu. Stąd zakończenie utworu przybrało postać dostojnej, pełnej wdzięczności zachęty do radosnego dziękczynienia Bogu - tłumaczył ks. Jerzy Bisztyga.

- Całe dzieło jest niejako muzyczną opowieścią życia Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II z wpisanymi w nie wydarzeniami historycznymi. Barwy dźwięków, rytmika i natężenie utworu ukazują emocje związane z wojną, która niesie spustoszenie, powołaniem kapłańskim i wyborem na papieża, poprzez dramat zamachu aż do lirycznego podsumowania pontyfikatu, który jest pieśnią chwały - wyjaśnił autor utworu.

Kompozycja został wydana w okolicznościowej oprawie ukazującej postacie dwu papieży, których kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy