• facebook
 • rss
 • Wyprzedził swój czas

  ks. Tomasz Lis

  dodane 16.03.2014 17:18

  W szewieńskiej parafii rozpoczęto obchody Roku ks. infułata Marcina Popiela, zmarłego w 1991 r. długoletniego proboszcza parafii. Inauguracja tego czasu wspomnień, związana jest ze 110. rocznicą jego urodzin i rozpoczęła się podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Na początku wspólnej modlitwy obecny proboszcz ks. Jan Butrym wskazał, jak bardzo postać ks. Marcina Popiela wpłynęła na obraz parafii i duchowość wiernych, a pamięć o nim wciąż żyje w pamięci wielu parafian. – Ks. Marcin Popiel wyprzedził swój czas stylem duszpasterstwa, otwarciem na ludzi, odnową liturgiczną i stylem kapłańskiego życia. Ta jego duchowość płynęła z umiłowania Eucharystii i bezgranicznego synowskiego oddania Maryi. Długoletni czas jego pracy w parafii zaowocował jej duchowym odnowieniem, prężnym duszpasterstwem i tworzeniem jednej wspólnej rodziny wierzących. Ze swoimi parafianami dzielił wspólny los, często ich odwiedzał, znał po imieniu. Z uwagą wysłuchiwał ich poglądów, twierdził, że każdy może mieć coś ważnego do przekazania mu od Boga. Taki pozostał w pamięci wielu – podkreślał ks. J. Butrym.

  Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani współdekanalni oraz pochodzący z parafii Szewna, siostry zakonne posługujące w parafii oraz liczni wierni, w tym młodzież, która podczas Mszy św. z rąk biskupa przyjęła sakrament bierzmowania.

  – Dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do przemiany życia i do odkrycia w sobie pierwotnego piękna. To piękno, wrodzone i otrzymane na chrzcie św., polega na podobieństwie do Boga. Ks. Popiel uczy nas, co należy robić, aby je wydobyć, aby mogło rozbłysnąć w naszym człowieczeństwie i w życiu innych ludzi. Biografowie niezwykłego proboszcza szewieńskiej parafii mówią, że trwał on całymi nocami na adoracji Najświętszego Sakramentu, wpatrując się w Chrystusa. A następnie naśladował Go w życiu. Niech Wielki Post pomoże także każdemu z nas zjednoczyć się mocniej z Chrystusem – podkreślał podczas homilii ks. bp Nitkiewicz.

  Następnie zgromadzeni młodzi przyjęli namaszczenie olejem świętym podczas sakramentu bierzmowania.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół