• facebook
 • rss
 • Ze czcią nawiedzam Sandomierz

  ks. Tomasz Lis

  dodane 05.04.2014 22:22

  Podczas siódmej pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Jan Paweł II nawiedził naszą diecezję. Dnia 12 czerwca na sandomierskich Błoniach zgromadziły się rzesze wiernych. Jeśli byłeś wtedy na placu, odwiedź galerię i znajdź się na zdjęciu. Jeśli masz pamiątkowe zdjęcia z tamtej wizyty, przyślij do nas i dołącz do wspólnej galerii wspomnień.

  Sandomierz przywitał Ojca Świętego piękną, słoneczną pogodą i nieprzeliczonymi rzeszami pielgrzymów przybyłych z rozmaitych stron Polski oraz z zagranicy: m.in. z Ukrainy i Słowacji. Pierwsi z nich miejsca w sektorach zajmowali już w piątek w godzinach popołudniowych. Zdecydowanie wśród przybyłych wyróżniali się żołnierze, z którymi w sposób szczególny tutaj chciał się spotkać Papież.

  Lądowisko dla papieskich helikopterów znajdowało się po drugiej stronie Wisły w Wielowsi (dzielnica Tarnobrzega). Papież wylądował o godzinie 9.42. Droga do ołtarza wiodła przez most na Wiśle i dalej między sektorami aż pod sandomierską skarpę, gdzie u stóp Collegium Gostomianum (dawnego gimnazjum jezuickiego) zlokalizowano miejsce celebry.

  O godzinie 10.30 rozpoczęła się Msza święta. Słowo powitalne w imieniu zebranych i gospodarzy (diecezji sandomierskiej i diecezji polowej Wojska Polskiego) skierował do Gościa biskup sandomierski Wacław Świerzawski.

  W homilii Ojciec Święty odniósł się zarówno do hasła całej pielgrzymki: Bóg jest Miłością, jak i do myśli, które towarzyszyły przygotowaniom do wizyty w Sandomierzu: Błogosławieni czystego serca oraz Potężni wiarą.

  - Jest Sandomierz wielką księgą wiary naszych przodków. Zapisali w niej wiele stronic święci i błogosławieni. Wspominam przede wszystkim patrona tego miasta - bł. Wincentego Kadłubka, mistrza Wincentego, który był prepozytem katedry sandomierskiej i biskupem krakowskim, a potem mnichem zakonu cystersów w Jędrzejowie. Jako pierwszy Polak spisał dzieje narodu w Kronice Polskiej. Tę ziemię użyźniła w XIII w. krew błogosławionych męczenników sandomierskich, duchownych i świeckich, którzy zginęli za wiarę z rąk Tatarów, a wraz z nimi bł. Sadok i 48. dominikanów z klasztoru przy romańskim kościele św. Jakuba. W świątyniach Sandomierza głosili Ewangelię: św. Jacek, bł. Czesław, św. Andrzej Bobola. Dominikanie szerzyli tutaj gorliwie kult Matki Bożej; jezuici w swoim kolegium Gostomianum kształcili i wychowywali młodzież; duchacy przy kościele Świętego Ducha prowadzili szpital dla chorych, przytułek dla biednych i ochronki dla dzieci - mówił Jan Paweł II.

  Po Mszy świętej Jan Paweł II udał się wraz z osobami towarzyszącymi na obiad przygotowany w domu biskupa sandomierskiego. Tam też odpoczywał do godziny 16.00. W drodze na lądowisko nawiedził miejscową Bazyliką katedralną gdzie oczekiwały już na niego siostry zakonne. Po wyjściu zatrzymał się przy klerykach Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Z tarnobrzeskiego lądowiska papieski śmigłowiec około godziny 16.30 skierował się do Zamościa.

  Powróć do tamtych chwil i zobacz naszą galerię. Jeśli masz pamiątkowe zdjęcia z tamtej wizyty, przyślij do nas i dołącz do wspólnej galerii wspomnień. Czekamy na Wasze zdjęcia: sandomierz@gosc.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół