• facebook
 • rss
 • Młodzi mistrzowie teologii

  ks. Tomasz Lis

  dodane 07.03.2014 22:52

  Trzydziestu zwycięzców eliminacji szkolnych rywalizowało o tytuł najlepszego młodego teologa diecezji. Będą oni reprezentowali diecezję w finale ogólnopolskim w Bydgoszczy.

  Tegoroczna edycja konkursu przebiega pod hasłem "Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”, a jej celem jest zapoznanie uczniów z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku, ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację i przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata. Uczestnicy diecezjalnego finału rozwiązywali test składający się z pytań dotyczących szerokiej tematyki związanej z wiedzą teologiczną i historyczną. Rozpoczynając etap diecezjalny, bp Krzysztof Nitkiewicz pogratulował młodzieży jej zapału i dużego zaangażowania w zgłębianie niełatwego zakresu wiedzy religijnej, podkreślając, że miniony wiek był dla Kościoła i wiernych czasem szczególnego świadectwa wiary niejednokrotnie związanego z prześladowaniem i oddaniem życia.

  Finał wyłonił troje zwycięzców, którzy reprezentować będą diecezję w etapie krajowym. Pierwsze miejsce zdobyła Joanna Dymowska z Zespołu Szkół Nr 2 w Stalowej Woli, drugie miejsce Krystian Butkowski z tej samej szkoły, zaś trzecie miejsce zajęła Patrycja Węglińska z Liceum Ogólnokształcącego w Nisku. Zwycięzcy otrzymali oprócz nagród książkowych i upominków indeksy studenckie na Wydział Teologii na Katolicki Uniwersytet Lubelski, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy i okolicznościowe upominki.

  - Do udziału zachęciła mnie pani katechetka. Rok temu brakło mi kilka punktów, w tym roku udało się wygrać. Przygotowywaliśmy się we czwórkę od blisko dwóch tygodni. Najtrudniejsze było zapamiętać wiadomości odnoszące się do deklaracji o wolności Kościoła. Najbardziej zaskoczyły mnie pytania odnoszące się do „bydgoskiej krwawej niedzieli”. Najmniej problemów było z pytaniami odnośnie męczeństwa bp. Kozala. Bardzo cieszę się ze zwycięstwa, ale jeszcze w to nie mogę uwierzyć - komentowała Joanna Dymowska.  

  - Uczestnicy finału zaprezentowali bardzo dużą wiedzę. Trzeba dodać, że test był bardzo trudny. Widzimy, że liczba uczestników olimpiady teologicznej zmniejsza się, bo jest ona dość wymagająca i trudna. Na pewno nagroda, którą jest indeks na wydział teologii, zachęca wielu do podjęcia trudu nauki i przygotowań. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji na każdym etapie jego realizacji - podsumował ks. Marian Bolesta, dyrektor wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół