• facebook
 • rss
 • Diakońskie posłanie

  ks. Tomasz Lis

  dodane 12.02.2014 13:11

  Alumni ostatniego roku seminarium nabierają duszpasterskich szlifów. Po kilku latach formacji i gruntownych studiach filozoficzno-teologicznych przychodzi czas na poznanie praktycznego posługiwania.

  Rozesłanie diakonów na praktykę duszpasterską odbyło się podczas specjalnego nabożeństwa, które odbyło się w kaplicy seminaryjnej. Wspólnej modlitwie, w której uczestniczyli księża z zarządu seminaryjnego, księża proboszczowie przyjmujący diakonów na praktykę i alumni, przewodniczył ksiądz Jan Biedroń, rektor uczelni. - Jezus wysłał Dwunastu „aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych”. Posłani byli pełni zachwytu nad osobą Jezusa. Jego nauka porwała ich serca i zapragnęli rozgłaszać ją światu. Drodzy Diakoni, na praktyce duszpasterskiej będziecie głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Tu nie wystarczy sama sprawność. Musicie być zauroczeni osobą Jezusa Chrystusa, a duszą waszej służby, fundamentem przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach, musi pozostać modlitwa – podkreślał ks. Jan Biedroń, podczas homilii.

  Praktyka diakońska potrwa do 11 maja. W parafiach diakoni poznają funkcjonowanie parafii, pracę z grupami duszpasterskimi oraz będą prowadzić katechezę oraz sprawować przeznaczone dla nich nabożeństwa. - Po zakończeniu okresu studiów diakon powinien przez odpowiedni czas, określony przez biskupa, pracować w duszpasterstwie, wykonując święcenia diakońskie, zanim zostanie dopuszczony do prezbiteratu. Dlatego też ośmiu diakonów naszego seminarium zostało skierowanych przez księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza do wyznaczonych parafii – informował ks. J. Biedroń.

  Diakoni podjęli posługę w następujących parafiach:

  dk. Paweł Dobrowolski - parafia pw. Świętego Bartłomieja w Staszowie

  dk. Marcin Fac - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie

  dk. Sylwester Gaweł - parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej

  dk. Piotr Grabowski - parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim

  dk. Jan Kania - parafia pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu

  dk. Krystian Musiał - parafia pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli

  dk. Damian Niziałek- parafia pw. św. Franciszka Salezego i Świętego Andrzeja Boboli w Gorzycach

  dk. Damian Stala - parafia pw. św. Michała Archanioła Ostrowcu Świętokrzyskim

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół