• facebook
 • rss
 • W rytmie swingu

  Marta Woynarowska

  dodane 11.01.2014 19:59

  Przez kilka godzin na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury rozbrzmiewały kolędy i pastorałki.

  Odbył się bowiem finał już XVII Konkursu Regionalnego „Śpiewajmy kolędy i pastorałki” dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak młodzi piosenkarze stanęli na deskach TDK musieli przebrnąć przez miejskie eliminacje, które w tym roku zostały przeprowadzone w Stalowej Woli oraz Tarnobrzegu. Z powodu zbyt małej liczby uczestników nie odbyły się one natomiast w Nowej Dębie.

  Do finału zakwalifikowało się ponad 30 uczestników - soliści oraz zespoły, którzy wystąpili w czterech kategoriach wiekowych.

  Wiele powodów do zadowolenia z prezentacji swoich podopiecznych mieli ich opiekunowie artystyczni m.in.: Teresa Barbara Myśliwiec z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Krzysztof Kapała z Domu Kultury w Sokolnikach, Anna Pintal z TDK, Alina Stępień z Domu Kultury w Pysznicy, Danuta Piątkowska z SP nr 10 w Tarnobrzegu, Ewa Woynarowska ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, spod skrzydeł których wyszło po kilkunastu uczestników.

  - Ponieważ dzisiaj mamy już ostatni etap, czyli finał, stąd występujący prezentują wysoki poziom - dzielił się swoimi spostrzeżeniami dr Mariusz Ryś, muzykolog i muzyk z TDK, zasiadający w komisji konkursowej obok Renaty Kutyły z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stalowej Woli oraz Arkadiusza Chwałka, dyrektora Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Baranowie Sandomierskim. - Widać dobre przygotowanie, bardzo mile się ich słucha. Pojawiły się nowe opracowania muzyczne tradycyjnych kolęd, niektóre z nich bardzo ciekawe. Wszystko idzie do przodu, zatem nie dziwi sięganie po nowe środki wyrazu, dzięki którym stare, znane kolędy zyskują nowoczesną szatę, co daje bardzo interesujące, czasami zaskakujące efekty.

  Po odważną, ale i trudną aranżację sięgnął Karol Lenart (II kategoria wiekowa: 10-12 lat) z SDK w Stalowej Woli, który na swingującą nutę wykonał „Tryumfy Króla niebieskiego”. - Zaproponowała mi to pani Ewa Woynarowska, moja opiekunka muzyczna - wyjaśniał Karol. - Uczę się śpiewu od dwóch lat, dlatego te aranżacje nie były dla mnie szczególnie trudne. Przygotowania do konkursu zajęły mi ok. 3 miesięcy. Choć Karol zdecydowanie woli piosenki o charakterze kabaretowym, to dzisiejszy występ z pewnością może zaliczyć do udanych.      

  Jury po wysłuchaniu 33 prezentacji i ocenieniu doboru repertuaru, tematyki związanej z treścią i symboliką Świąt Bożego Narodzenia, muzykalności, warunków głosowych, aranżacji, interpretacji oraz ogólnego wyrazu artystycznego wybrało zwycięzców konkursu. Wśród najmłodszych wykonawców bezapelacyjną zwyciężczynią została Gabrysia Konefał z TDK, która tak śpiewała "Blask nad Judeą".

  Trzecie miejsce zajęła Jadwiga Drąg z MDK, jury postanowiło nie przyznawać drugiej lokaty.

  W kategorii II (10-12 lat) wygrały, zajmując ex aequo pierwsze miejsce: Natalia Ciecierska (TDK) i Joanna Gorzała (SP nr 10). Kolejne lokaty zajęli Karol Lenart (SDK) i Agata Krzal (MDK).

  Magdalena Szlęzak (TDK) najlepiej zaprezentowała się spośród wykonawców z III kategorii (13-15 lat), tuż za nią była Aleksandra Hulak (SDK). Trzecie miejsce zajęły wspólnie Zespół Wokalny „PRIMO” (DK w Sokolnikach) oraz Zespół „PLATINUM” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ślęzakach).

  Wśród najstarszych uczestników jury nie przyznało pierwszego miejsca, drugie przypadło Patrycji Żak ( Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Stalowej Woli), trzecie natomiast - Angelice Stelmach.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół